10 راهکار برای استحکام ذهنی در تنیس، کار و زندگی

  • توسط pooladmin
  • 10/09/2019
  • 0

در نشست سالانهء سال گذشته، هر یک از اعضای تیم کارآمد آسیا، سخنرانی کوتاهی در مورد موضوع مورد نظرخود ارائه دادند. ما در مورد مسائل متفاوت بسیاری شنیدیم، از امور مالی شخصی، هک مسافرتی تا چطور به طور کارآمد در شب کار کنیم. اما پر بیننده  ترین سری غیرمنتظره، یک پاور پوینت سیاه و سفید ساده بود با عنوان 10 نکته برای اینکه در تنیس استحکام بیشتری داشته باشید.

این یک اتفاق غیر منتظره بود و به محض تمام شدن، همه ما بر این فکر بودیم که می خواهیم آن را با خواننده هایمان به اشتراک بگذاریم. یکی از اصلی ترین ارزش های کارائی آسیا بالا کشیدن دیگران است، بدان معنا که در هر کجا و هر زمان به دیگران کمک کنیم. بنابراین، اگر چه بانری یکی از افراد درون گرای تیم کارائی آسیا به شمار می رود، با کمک فردی به نام  «زاچاری» میزبان پادکست ما، توانستیم این مقاله را به همراه یکدیگر جمع آوری و برای عموم به اشتراک بگذاریم.

پس چرا تنیس؟ خب، بانری ورزش تنیس را دوست دارد. برای او ورزش تنیس استعاره ای از سودمندی، تجارت و کسب و کار و زندگی می باشد. به نقلی از گذشتگان کار نیکو کردن از پر کردن است.

و این امر بسیار مهم است، چرا که وقتی مهارتی مانند استحکام ذهنی و فواید آن مثل تمرکزرا به کار می گیرید، به این مسئله پی خواهید برد که این موضوع حقیقتاً در تمام زندگی شما طنین انداز خواهد بود.

همانطور که بانری بیان می کند:

در تنیس، اکثر مسابقات بر اساس خطاهای ناخواسته داوری می شوند. این بدان معناست که اتلاف زمان و یا ارزیابی های غلط منجر به خطا و از دست دادن امتیاز می شود. بنابراین، برای پیشرفت در تنیس، می بایست استحکام ذهنی و قوام خود را پرورش دهید که این امر باعث ایجاد تمرکز می شود.

کمی سازنده و مورد قبول است، اینطور نیست؟

به بیان دیگر، استحکام ذهنی توانایی است برای ایجاد و حفظ تمرکز در شرایط و محیط های استرس زا و در اینجا نحوهء به کار گیری آن آمده است.

1.     تجسم  به قوی بودن

envision

اولین راهکار برای استحکام ذهنی این است که خود را قوی تجسم کنید. وقتی تصویر قدرتمندی داشته باشید به طور ناخودآگاه بدنتان را وادار می کنید که مطابق آن تصویر زندگی کند. بدن  بر این عادت است هر آنچه را که در ذهن به سر می برد را به  واقعیت برساند. این قدرت ناخودآگاه است.

اگر خود را به عنوان بازیکن ضعیفی در نظر بگیرید، همان طور نیز خواهید بود و اگر خود را بازیکنی قوی ببینید هم همین طور می شود.

در تنیس، این بدان معنی است که باید در تجسم آخرین امتیازی که کسب کردید و یا ضربهء خوبی که زدید باشید. به یاد داشته باشید و احساس خوبی در مورد آن داشته باشید.

در بهره وری، این موضوع این طور معنا می شود که باید روز خود را با تجسم یک روز خوب و بهره ور آغاز کنید، چرا که تصویر ذهنی که از خود و اتفاق های آینده می سازید نقش بسزایی در تعیین میزان موفقیت شما بازی می کند.  اگر بتوانید خود را  فردی متمرکز ، مولد و توانا ببینید همانطور هم خواهید بود.

2.     قاعده قانون داشته باشید

ritual

 

برگزاری یک آئین ساده قبل از هر مرحله به ذهن کمک می کند که آن نظم به مرحلهء موفقیت برسد و همچنین بدنتان را برای آن مرحله آماده می کند. این مسئله به پاکسازی ذهن شما کمک می کند و شما را متمرکزتر می کند.

این حلقهء بازخورد تقویت کننده است. هرچه بیشتر قاعده و قانون را انجام دهید ، به همان میزان ذهن شما بیشتر با آن پیروزی مرتبط می شود، هرچه موفقیت شما بیشتر باشد ، این آیین مؤثرتر می شود.

این یک تکنیک مؤثر است که همه بازیکن های حرفه ای تنیس یکی از آنها را برخوردارند.

3.     در تنیس چشمتان به زمین باشد

تنیس

ذهن انسان تمایل به بدست آوردن نقاط مورد علاقه اش را دارد، تماشاچی باشد و در میان جمعیت پرچم دار باشد و یا در تب و تاب تلفن هوشمند بر روی میز بنشیند.

هرگاه این اتفاق رخ دهد، ما نهایتاً درصد پایینی از انرژی ذهن و توجهمان را به پردازش آنچه که می بینیم  قرار می دهیم، که این مسئله اغلب حواس ما را از آنچه در حال انجام دادن هستیم پرت می کند.

در تنیس، تنها راهی که بتوانیم بر این مسئله فائق بیاییم این است که چشمانمان بر روی زمین باشد و ازدحام های خارج از زمین نباید سبب حواس پرتی شود.

در فراورش چه بسا برنامه های کاربردی بسیاری وجود دارد.

اولاً، باید زمینتان را بشناسید که ممکن است محدود به صفحهء کامپیوتر شما شده باشد  یا حتی برنامه ای که اکنون در آن مشغول هستید. از این حیث، می بایست چشمانتان را بر روی عملی که انجام می دهید بگمارید و نقاط مورد علاقه که از سمت هم تیمی ها، تلفن همراه و مکالمات اطراف و اعلان های دریافتی  به وجود می آیند را نادیده بگیرید. با دور کردن حواس پرتی ها از دیدگاه و ذهن، می توانید به میزان قابل توجهی سربار ذهنیتان را کاهش دهید و  به تمرکز بهتری دست یابید.

4.     بیش از حد فکر نکنید

think

مشکل شایعی که هم در تنیس و هم در زندگی وجود دارد، نادیده گرفتن مفهوم با پیچیده کردن بیش از حد آن است. این موضوع مشابه آن است که در دل جنگل باشید و تمام چیزی که می بینید، درختان باشند. (برگرفته ازZachary Sexton)

با بیش از حد فکر کردن، تمایل به ایجاد خطا و اشتباه در کارهایی که انجام می دهیم به وجود می آوریم. به این ترتیب دچار «فلج تحلیل» می شویم. ساده ترین پیشگیری برای این مسئله این است که در مورد آن موضوع ساده تر فکر کنید.

در تنیس، به توپ نگاه کنید و روی آن متمرکز شوید، به این ترتیب افکار اضافی از ذهن دور خواهد ماند. در ورزشی مثل تنیس، همه چیز برای به حداقل رساندن خطا است، زیرا فردی که بیشترین خطا را مرتکب شود، می بازد

در فراورش ما به آسانی می توانیم با محدود کردن گزینه ها، پیچیدگی ها را کنترل کنیم. این کار را می توانیم با داشتن مجموعه وظایف محدود که بتوان از بین آن ها انتخاب کرد انجام دهیم و یا تنها برنامه ها و پنجره هایی را باز کنیم که مربوط به وظیفه که در دست داریم باشد. ما این کار را برای تمرکز بر آنچه پیش خواهد آمد انجام می دهیم تا در ابتدا آن را انجام می دهیم، قبل از اینکه آن را با آنچه پیش می آید پیچیده کنیم.

5.     توسط حریف و ازدحام جمعیت در تب و تاب قرار نگیرید.

در هر وضعیتی شما هستید و جمعیت. در ورزش حریف نیز وجود دارد.

اگر اجازه دهید، تماشاچیان و حریف شما را به هر سمت و سویی که می خواهند، می کشند. تماشاچیان به کارهایی که انجام می دهید نظر می دهند. حریف شما می خواهد که به شیوه ای خاص که به صرفشان است بازی کنید.

اگر تحت تاثیر حریف و یا ازدحام در تب و تاب بیافتید، نهایتاً بازی بیشتر واکنشی خواهد بود تا اینکه  فعال باشد.  شما در واقع به جای بازی خود به بازی آن ها پایان می دهید. نتیجهء خالص از این عملکرد کاهش تمرکز و افزایش تعداد خطاهایی که بالقوه مرتکب می شوید، می باشد.

در تنیس، این بدان معناست که ممکن است حرکت هایی انجام دهید که معمولاً انجام نمی دهید. برای جلوگیری از اینکه تحت تاثیر حریف و ازدحام  قرار بگیرید، می بایست اولاً، آدابی داشته باشید و دوماً، چشمانتان  به زمین باشد.

در فراورش هم دقیقاً همین طور است. ممکن است در محیط کار و تجارت حریفی به طور مستقیم وجود نداشته باشد اما به طور یقین ازدحامی از دوستان، همکاران، رئیس، رقبا و مخاطبان وجود دارد.

در بعضی ار مواقع وجود ازدحامی که شما را تشویق کند بسیار خوب است. در بعضی موارد هم چندان خوب نیست. به طور معمول ، همه ما می دانیم چه کاری باید انجام دهیم و فقط باید این کار را انجام دهیم، بازی خودتان را انجام دهید و حرکات فعال داشته باشید تا اینکه بگذاریم دیگران بیش از حد بر روی تصمیمات و جسارت  ما تاثیر بگذارند.

فراتر از محل کارتحت تاثیر قرار نگرفتن از حریف به این معناست که توانایی «نه» گفتن را داشته باشید و کاری را انجام دهید که به صلاح شماست ونه کاری که از روی فشار دیگران انجام می دهید.

6.     مثبت بیاندیشید

think positive

در تنیس و حتی زندگی خیلی چیز ها روی روال نیست

اگر همواره منفی باشید  تبدیل به فردی دمدمی و غیر منطقی می شوید که فلجتان می کند که خود هرگز کمکی به شما نخواهد کرد.

در عوض، به خاطر داشته باشید که آینده به وقوع نپیوسته و این شما هستید که می توانید و باید برای ساختن آینده ای بهتر تمرکز کنید.

این ذهنیتی است برای کسب موفقیت می باشد تا اینکه موجب جلوگیری از شکست شود.

در تنیس، این بدان معناست که اگر ضربهء نادرستی بزنید به جای اینکه تمرکز داشته باشید و سعی بر تحلیل داشته باشید باید نسبت به حرکت بعدی درست و مثبت عمل کنید. می توانید تحلیل هایتان را برای زمانی دیگر نگه دارید.

در فراورش، می خواهید جلوی رویداد های منفی را بگیرید و از آن درس بگیرید سپس حدالامکان آن را به یک رویداد مثبت تغییر دهید. این راهی است که یاد می گیریم و ذهن خود را تربیت کنیم تا در آینده به صورت اتوماتیک عوامل منفی را به مثبت تغییر دهیم.

7. نفس بکشید

breath

نفس کشیدن یک تکنیک جهانی است که تقریباً در همهء کارهایی که انجام می دهیم کاربرد دارد. در تنیس، بازیکنان مسافت زیادی می دوند و این باعث می شود نفس کم بیاورند علی الخصوص میزان اکسیژن رسانی کم می شود. ما برای تصیمیم گیری های متعادل، آرامش و حس خوب نیاز به اکسیژن داریم.

بنابراین، نفس کشیدن در هنگام بازی به بازیکنان کمک می کند تا مجدداً تعادل خود را به دست آورند و به آنها در حفظ آرامش کمک می کند، این امر به نوبهء خود سبب بهبود تکنیک و قدرت آنها می شود.

در فراورش، نفس کشیدن تاثیر مشابهی دارد، ما را آرام و متعادل می کند اما به جای آنکه به عنوان راهکار و قدرت نمایان شود، سبب ایجاد تمرکز و بازده پر حاصل می شود.

8. در محیط های حمایتی قرار بگیرید

اگر چه بسیاری از این نکات روی بازی ذهنی و انفرادی شما متمرکز شده اند. خوب است که به یاد داشته باشید، مسابقه حداقل دو بازیکن دارد و فراموش نکنیم که در محیط عمومی ما مربیان، معلمان و بازیکنان دیگر هم هستند.

در تنیس، می خواهیم حریفان، مربیان و طرفداران خود را به خوبی انتخاب کنیم،  چرا که می خواهیم خودمان را با بازیکنانی که از لحاظ  ذهنی قدرتمند هسنتد و برایمان چالش ایجاد می کنند، احاطه کنیم،  تا به ما کمک کند از طریق این آزمایشات رشد کنیم. همچنین می خواهیم که از عادت های بد ذهنی بازیکنان دوری کنیم.

در بهره وری و تجارت هم حداقل دو نفردر بازی هستند. همیشه شما خواهید بود و حداقل یک مشتری و یا یک موکل. داشتن یک مربی و معلم بسیار خوب است و همانند تنیس می خواهیم که خودمان را در اطراف افراد عالی، مثبت، مثل یک تیم ستاره محصور کنیم.

9. یاد بگیرید که استرس را رها کنید

گاهی اوقات استرس امری اجتناب ناپذیر است. گاهی اوقات هیچ چیز درست پیش نمی رود و به نظر می رسد که در حال از دست دادن هستید. چیزی که باید انجام دهید این است که یاد بگیرید که همهء این ها را کنار بگذارید. یک راهکار ساده این است که تمام آن استرس را در یک توپ تنیس (خیالی) تصور کنید و بعد آن را پرتاب کنید. این انتخابی آگاهانه است که ما را از لحاظ ذهنی سر سخت می سازد.

در فراورش، هم می توانیم مشابه آن عمل کنیم. تمام استرس ها و ناامیدی های خود را بگیرید و آن را به یک توپ خیالی تبدیل کنید و پرتابش کنید.

یادداشت ویراستار: برای تأثیر بیشتر یک تکه کاغذ را درون توپ مچاله کنید و از لحاظ ذهنی تمام استرس خود را وارد آن کنید و سپس آن را بسوزانید.

10.  خوش باشید

«فدرر» یکی از بزرگترین بازیکنان تنیس در طول تاریخ است و یکی از دلایل خوب بودن او  ین است که از مسابقات سخت و به چالش کشیدن حریفان لذت می برد.

اگر یاد بگیریم که از بازی لذت ببریم، نه تنها تجربهء لذت بخشی خواهیم داشت بلکه می توانیم از این را به بازیکنی بهتر تبدیل شویم.
این موضوع هم مشابهتی در بحث فراورش (بهره وری) دارد، تقریباً هر کاری که انجام می دهیم موضوعی از مرگ و زندگی است و 99% وقایع آنقدر جدی هستند که نمی توان بهبود یابد.

در پایان روز به یاد آورید که تنیس یک ورزش است و زندگی هم یک بازی!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید