عملیات کوتاه مدت در مقابل بلند مدت در اقتصاد خرد

  • توسط محمد عطاری
  • 29/06/2019
  • 0
اقتصاد خرد

بسیاری از دانشجویان اقتصاد بر روی تفاوت بین کوتاه مدت و بلند مدت در اقتصاد خرد تمرکز کرده اند. آن ها به این فکر می کنند که عملیات بلند مدت چقدر و کوتاه مدت چقدر طول می کشد؟ نه تنها این یک سوال بسیار خوب است، بلکه از اهمیت بالایی هم برقرار است. در این مقاله نگاه کوتاهی به تفاوت بین عملیات بلند مدت و کوتاه مدت در اقتصاد خرد می اندازیم.

اقتصاد خرد

کوتاه مدت در برابر بلند مدت در اقتصاد خرد

در این مقاله اقتصادی، عملیات بلند مدت و کوتاه مدت به یک دوره زمانی خاص مثل 5 سال در برابر سه ماه اشاره ندارد. آن ها دوره های زمانی تصوری هستند که اولین تفاوت آن ها انعطاف پذیری و گزینه هایی است که تصمیم گیرنده ها در این سناریو دارند. در نسخه دوم مبانی اساسی اقتصاد، اقتصاددانان آمریکایی، مایکل پارکین و رابین بید تعریف بسیار خوبی از تفاوت بین این دو در بین شاخه های اقتصاد خرد ارائه می دهند.

عملیات کوتاه مدت دوره زمانی است که در آن مقدار حداقل یک ورودی ثابت است و مقادیر دیگر ورودی ها می تواند متغیر باشد. عملیات بلند مدت دوره زمانی است که در آن مقادیر تمام ورودی ها می تواند متغیر باشد.

هیچ زمان ثابتی وجود ندارد که بر روی تقویم برای جدا کردن دوره کوتاه مدت و بلند مدت مشخص شود. تفاوت دوره کوتاه مدت و بلند مدت از هر صنعت تا صنعت دیگر متفاوت است.

به طور خلاصه، دوره کوتاه مدت و بلند مدت در اقتصاد خرد به طور کامل به تعداد ورودی های متغیر و یا ثابت وابسته است که خروجی تولیدی را تحت تاثیر قرار می دهد.

اقتصاد خرد

مثال دوره کوتاه مدت و بلند مدت

مثال تولید کننده چوب هاکی را در نظر بگیرید. یک شرکت در این صنعت به موارد زیر برای تولید چوب ها نیاز دارد:

  • مواد خام مثل الوار
  • نیروی کار
  • ماشین آلات
  • یک کارخانه

ورودی های متغیر و ثابت

فکر کنید که تقاضا برای چوب هاکی بسیار زیاد شده است که شرکت را برای تولید بیشتر تحریک می کند. شرکت باید بتواند مواد خام بیشتری با تاخیر بسیار کم سفارش دهد در نتیجه مواد خام را می توانید به عنوان ورودی متغیر در نظر بگیرید. نیروی کار بیشتر نیز مورد نیاز خواهد بود اما آن را می توان با شیفت بیشتر یا اضافه کاری فراهم کرد در نتیجه این هم یک ورودی متغیر می باشد.

تجهیزات، از سوی دیگر، ممکن است که یک ورودی متغیر نباشند. اضافه کردن تجهیزات می تواند فرآیندی زمان بر باشد. اینکه تجهیزات جدید را بتوان به عنوان ورودی متغیر در نظر گرفت به مدت زمان خرید و نصب این تجهیزات و آموزش کارگران برای کار با آن وابسته است. از سوی دیگر اضافه کردن یک کارخانه نیز کاری است که مطمئنا در کوتاه مدت انجام نمی شود پس این یک ورودی ثابت است.

با استفاده از تعاریف ابتدای این مقاله، عملیات کوتاه مدت دوره ای است که در آن شرکت می تواند با اضافه کردن مواد خام و نیروی کار بیشتر و البته بدون یک کارخانه جدید، تولید خود را افزایش دهد. بر عکس آن، عملیات بلند مدت دوره ای است که در آن تمام ورودی ها از جمله فضای کارخانه متغیر هستند که به این معناست که هیچ عامل یا محدودیت ثابتی برای افزایش خروجی تولید وجود ندارند.

تأثیرات عملیات های کوتاه مدت و بلند مدت

در مثال کارخانه چوب هاکی افزایش تقاضا برای چوب های هاکی تاثیرات متفاوتی در دوره کوتاه مدت و بلند مدت در سطح صنعتی خواهند داشت. در دوره کوتاه مدت هر شرکتی از آن صنعت نیروی کار و مواد خام خود را افزایش می دهد تا بتواند تقاضا اضافه شده برای چوب هاکی را پاسخ دهد. در ابتدا، تنها شرکت های موجود احتمال سرمایه گذاری بر روی تقاضا بیشتر را خواهند داشت چرا که آن ها تنها تجارت هایی خواهند بود که به چهار ورودی برای تولید چوب هاکی دسترسی دارند.

با این حال در دوره بلند مدت، ورودی کارخانه متغیر است که بدین معناست که شرکت های موجود محدود نیستند و می توانند اندازه و تعداد کارخانه های خود را تغییر دهند در حالی که شرکت های جدید می توانند کارخانه هایی را برای تولید چوب هاکی خریداری کرده یا راه اندازی نمایند. در دوره بلند مدت، شرکت های جدید برای برآورده کردن افزایش تقاضا وارد بازار چوب هاکی می شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)