زمان سرمایه است: چطور با مدیریت زمان از این لحاظ میلیاردر شویم

  • توسط pooladmin
  • 24/09/2019
  • 0
مدیریت زمان

ثروت فقط شامل پولی که در حساب بانکیتان ذخیره شده نیست. بلکه زمان نیز شامل آن می شود.

اولین چیزی که با شنیدن کلمۀ میلیاردر به ذهنتان می رسد چیست؟ اگر پولی که افرادی مثل وارن بافت (Waren Buffett)، جف بزوس (Jeff Bezos)، بیل گیتس (Bill Gates) و یا اوپراه (Oprah) در حساب های بانکی خود دارند را تصور کردید باید بگویم که چندان هم اشتباه نیست. اما برای من معنی این کلمه بیش از این هاست.

اهمیت مدیریت زمان

وقتی به میلیاردر ها فکر می کنم، افرادی را می بینم که فقط از لحاظ مالی ثروتمند نیستند. افرادی را می بینم که رویاهای بزرگی داشتند و برای موفقیت های فوق العاده شان شدیداً تلاش کرده اند. این بدان معنا نیست که آنها 100 ساعت در هفته را کار کرده اند. اما مجبور به بکار گیری تمام تلاششان برای ایجاد عادت هایی بودند که آن ها را در راه رسیدن به هدفشان کمک کند. وقف تمام انرژی خود بر روی آن چه که بیشترین ارزش را دارد باعث شد تا آن ها احساس کامیابی داشته باشدند.

این رویکرد می تواند در همۀ جنبه های زندگی شما کاربردی باشد. نه تنها شامل مسائل مالی است، بلکه شامل نحوۀ راه اندازی و نگهداری یک کسب و کار پر رونق نیز هست. این مهم حتی می تواند به شما در حفظ مهم ترین سرمایه تان یعنی زمان نیز کمک کند.

با این تفاسیر، در ادامه هفت راه برای میلیاردر شدن زمانی ( با ارزش تر از هر مقدار پولی) آمده است.

همین امروز سرمایه گذاری کنید

همین امروز شروع به سرمایه گذاری کنید

میلیادر شدن یک شبه امکان پذیر نیست. بر خلاف داستان های مرسوم این چنینی، سال ها زمان می برد تا بتوان میلیاردر شد به استثناء وقتی که ارثیه زیادی به شما برسد. چه از طریق سرمایه گذاری و چه از راه ایجاد کسب و کار، هر چه زود تر دست به کار شوید، زودتر در راه میلیاردر شدن قرار خواهید گرفت.

همین رویکرد در مدریت زمان نیز صادق است. ممکن است در حال حاظر ارجعیتی نداشته باشد (کار های بسیار مهم تری برای انجام وجود دارد) اما اگر حالا وقتش نیست پس چه موقع؟ همین امروز مدیریت زمان را در اولویت های خود قرار دهید. هر چه دیرتر به آن بپردازید، دیرتر به این توانایی خواهید رسید که بالاترین بازده را در طول روز داشته باشد. زمان های گذشته دیگر قابل بازگشت نیست.

روی خودتان سرمایه گذاری کنید

در نهایت یک سرمایه گذاری وجود دارد که جای همۀ سرمایه گذاری های دیگر را می گیرد. سرمایه گذاری روی خودتان. وارن بافت می گوید: «هیچ کس آن چه که در درون شماست را نمی تواند از شما بگیرد و همۀ شما قابلیت هایی دارید که تا به حال استفاده نکرده اید.»

بافت اضافه کرد: « آن چه که فکر می کنید نقاط ضعفتان است را مورد خطاب قرار دارده و همین حالا این چنین کنید.هرچه می خواید یاد بگیرید همین امروز یاد بگیرید. این کار را به آینده موکول نکنید.»

در دوران جوانی، تصور این که مقدار زمان بی انتهایی برای به دست آوردن همۀ چیز هایی که در لیست خود دارید آسان است. اما واقعیت این است که اولویت های دیگری بر سر راه شما قرار می گیرند و وقتتان را از دست می دهید. به گفتۀ بافِت،« با مدیریت زمان زندگی پر بارتری نیز خواهید داشت. نه تنها پول بیشتر کسب خواهید کرد، بلکه لذت بیشتری نیز از زندگیتان خواهید برد. دوستان بیشتری خواهید داشت و انسان بهتری خواهید بود. پس دست به کار شوید و روی خودتان سرمایه گذاری کنید.»

برای پیروزی در چالش مدیریت زمان، در کلاس هایی نحوه درست مدیرت زمان و کار کردن هوشمندانه را آموزش می دهند سرمایه گذاری کنید. به علاوه، می توانید از کتاب ها، پادکست ها و مقالات نیز بهره ببرید.

همچون یک کارآفرین فکر کنید

برای یک کار آفرین موفق بودن نیازی به اختراع و کار خارق العاده نیست. در عوض در کنار این که می بایست راقب به رقص با ساز خودتان باشید، باید نو آور، با شور و شوق و از خود گذشته باشید.آن چه که برای کارکنان شارک تنک ( Shark Tank) موفقیت آمیز بود الزام برای شما همین طور نیست.

همین موضوع در مورد مدیریت زمان نیز صادق است. راهکار های مختلفی را آزمایش کنید و پیکرۀ کاری خود را روی آن ها پیاده سازی کنید تا پاسخ گوی نیاز های شما باشند. احتمالا نیاز به چندین آزمون و خطا خواهید داشت اما این بخشی از کارآفرین بودن است. شاید بار ها شکست بخوردید. به تلاش ادامه دهید تا زار موفقیت خود را بیابید.راه های زیادی برای ارتقاء مدیریت زمان وجود دارد، شما باید آن ها را بیابید.

بهره وری بالا را هدف قرار دهید

اگر یک نقطۀ مشترک بین میلیاردر ها وجود داشته باشد، آن تاکید بر بهره وری است.ویل چو (Will Chou) این موضوع را به تفسیر در ترایو گلوبال (Thrive Global) توصیف می کند. او ابتدا توضیح می دهد که میلیاردر ها تقویم کاری خود را ساده نگه می دارند. آن ها تقویم کاری خود را با کار های کم بازده یا بی فایده پر نمی کنند. تقویم کاریشان تنها شامل موارد مهمی که در راه رسیدن به هدف به آن ها کمک می کند می شود. چینش برنام های کاری آن ها طبق بازه های زمانی ای که بیشترین بازده را دارند مرتب شده و فضای کاریشان انگیزه بخش است.

همچنین، آن ها کار های مهم تر را اول انجام می دهند.میلیاردر ها روز کاری خود را به جای رسیدگی غیر منظم به همۀ کارها، با مهم ترین اولویت ها آغاز می کنند.  این باعث می شود تا حتی اگر کار هایی جا بمانند، اولیت های مهم تر و اصلی مورد بررسی قرار گرفته باشند.

آن ها کارهایی با اولیت پایین تر به افرادی دیگر محول می کنند تا بتوانند به مواردی که تنها خودشان قادر به رسیدگی هستند بپردازند.

صرفه جو باشید

میلیاردر ها خسیس نیستند اما در خرج پول خود هوشیارانه عمل می کنند. آن ها فراتر از درآمد خود زندگی نمی کنند و از خرید اقلام و وسایل لوکس صرفاً برای خودنمایی پرهیز می کنند.جستو جو برای یافتن مناسب ترین قیمت اجناس، وقت تلف کردن نیست بلکه آن ها را قادر می سازد تا زمان و هزینۀ خود را در راه های بهتری ذخیره کنند.

آن ها همچنین نسبت به نحوه کنترل زمان خود آگاهانه تر عمل می کنند و در کاری زیادروی نمی کنند. چنان که بافِت خود می گوید آن ها به «نه» گفتن شهره هستند. شرکت در جشن تولد یکی از همکاران در روز شنبه فوق العاده است اما اگر برای رسیدن به هدفی در آن روز از قبل برنامه ای دارید، احتمالاً رد محترمانۀ این دعوت به شما فشار کمتری وارد می نماید.

خود را با افراد درستی احاطه کنید

استیو جابز (Steve Jobs) احتمالاً هیچگاه نمی توانست بدون حضور استیو وزنیاک (Steve Wozniak) کمپانی اپل را بنا کند. بیل گیتس (Bill Gates) وقتی کمپانی ماکروسافت را راه اندازی کرد استیو بالمر (Steve Ballmer) را در کنار خود داشت. به بیانی دیگر شاید این افراد نام به شهرت این بزرگان ندارند اما میبینیم که میلیاردرها خود را با افراد درستی احاصه می کنند تا به آن ها مشاوره دهند، به چالش بکشند و حتی در مورادی مسئولیت هایی که این بزرگان قادر به انجامش نیستند را به دوش بکشند.

احاطه شدن توسط چنین افراد و حتی افراد باهوش و خوش بین دیگر می تواند شما را به توسعۀ عادات سالم تشویق کند. برای مثال فکر می کنید چطور زمان خود را با همنشینی با افرادی که تمام آخر هفتۀ خود را در حال تماشای تلویزیون هستند سپری می کنید؟

به موفقیت ها و شکست ها متعهد باشید

احساسات را فراموش کنید. موفقیت یک خورۀ درونی است که شما را هر روز صبح از خواب بیدار می کند و مجبور به طی کردن مسیری می کند. در همین حال، نمی توانید نسبت به شکست بی تفاوت باشید. شکست غیر قابل اجتناب است. اما همین شکست ها می تواند آموزنده باشد و باعث پیش رفتتان شود. به آسانی می توان شکست را یک اتلاف وقت دانست اما در این دام گرفتار نشوید. هر شکست شما را یک قدم به موفقیت نزدیک تر می کند.

میلیاردر شدن ممکن است غیر قابل دسترس به نظر آید اما همه می توانند یک میلیاردر زمانی شوند. شاید شما پول کافی برای دنبال کردن تمام فرصت ها و ایده هایتان را نداشته باشید، اما می توانید دارایی بسیار با ارزش تری را وقف این مسائل کنید. این دارایی، زمان شماست.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید