آینده ی پول

  • توسط توماج آبرین
  • 31/05/2019
  • 0
پول

 

هرچه مردم بیشتر به پولهای الکترونیکی نسبت به پولهای کاغذی (اسکناس) روز به روز وابستگی بیشتری پیدا می کنند و سیستم های مالیاتی پیچیده تر به نظر می رسد، بسیاری از افراد درباره ی آینده ی پول، و واحد ارزی به فکر فرو می روند.

آینده ی پولِ کاغذی

بعید نیست که پولِ کاغذی به طور کامل در آینده ی نزدیک ناپدید شود. این حقیقت دارد که انتقال های الکترونیکی در دهه های اخیر رایج و رایج تر شده است و هیچ علتی وجود ندارد که چرا این روند ادامه نخواهد یافت. احتمالا به این نکته می رسیم که انتقال به شکل کاغذی نایاب می شود، یا شاید از قبل این اتفاق افتاده باشد! در آن زمان، جدول ها تبدیل می شوند و آنچه که در حال حاضر به شکل کاغذی در نظر می گیریم تبدیل به عنوان حامی ِ واحد ارزی الکترونیک مان شود، همان طور که استاندارد طلا حامی ِ شکل کاغذی آن شد. اما تصور این سناریو بخاطر چگونگی جایگزینی یک ارزش بر پولِ کاغذی دشوار است.

ارزش پول

مفهوم ماورای پول، به شروع تمدن بر می گردد. تعجبی نیست که چرا در میان مردم متمدن رشد کرد: پول، راحت ترین و موثر ترین شیوه برای انتقال کسب و کار در مقابل ِ تجارت با کالاها و دیگر خدمات بود. آیا می توانید تصور کنید که از تمام ثروتتان مانند یک حیوان خانگی نگه داری کنید؟

اما برخلاف کالاها و خدمات، پول، ماهیتا ارزشی ندارد. در واقع امروزه، یک تکه کاغذ خاص یا اعدادی بر روی یک صفحه است. درحالی که باید توجه داشت که این نمونه همیشگی نیست (در طول تاریخ، پول، روی سکه های فلزی حک شده تا ارزش واقعی بدست آورده است) امروزه سیستم مجموعه ای مشترک از باورها وابسته است. همان طور که گفته شد پول، دارای ارزش است زیرا ما به عنوان یک جامعه به آن ارزش می دهیم. به معنای کلام، می توانید آن را به عنوان یک کالا با ذخیره ی محدود و یک درخواست در نظر بگیرید زیرا به بیشتر آن نیاز داریم. به زبان ساده، ما پول می خواهیم زیرا می دانیم که دیگر مردم نیز آن را می خواهند، بنابراین می توانیم از آن برای تجارت کالا و خدمات استفاده کنیم. این سیستم کار می کند زیرا بسیاری از ما، اگر همه ی ما هم نه، به ارزش آینده ی آن باور داریم.

پول

آینده ی واحد پولی

بنابراین اگر قبلا در جایی بودیم که ارزش پول به سادگی به آن نسبت داده می شد، چه چیزی ما را از حرکت به سوی ارز دیجیتالی متوقف می کرد؟ پاسخ به طور گسترده بخاطر دولت های ماست. ما رشد و سقوط ارزهای دیجیتال یا رمز نگاری شده مانند بیتکوین را دیده ایم. برخی کشور ها تعجب می کنند که چرا ما هنوز از دلار (یا پوند، یورو، ین و غیره) استفاده می کنیم. اما جدا از مسئله ی ذخیره سازی ِ ارزش از طریق این ارز های دیجیتال، اما تصور جهانی که چنین ارزهایی جایگزین ارز های ملی مانند دلار شوند، دشوار است. در حقیقت، به میزانی که دولت ها درحال جمع آوری مالیات هستند، قدرت دارند تا ارزی که با آن مالیات ها پرداخت می شود را تعیین کنند.

به عنوان یکی از واحدهای پول جهانی، بعید نیست که به زودی به این مسئله برسیم، اگرچه شک داریم که تعداد ارزها با گذر زمان سقوط کند و این اتفاق جهانی شود. پیش از این چنین اتفاقی را دیده ایم زمانی که یک شرکت نفت کانادایی با یک شرکت نفت عربستانی درگفت و گو دچار تناقض می شوند و معامله با دلار آمریکا یا یورو اروپا انجام می شود. جهان می تواند به توافق برسد اگر فقط 4 یا 5 واحد پولی متفاوت مورد استفاده قرار گیرد. در آن زمان، احتمالا بر سر استانداردها ، یکی از بزرگترین بازدارنده ها به مانند چنین تغییر جهانی ای خواهیم جنگید.

حرف آخر

آنچه که بیشتر می بینیم رشد دنباله دار انتقالات الکترونیکی برای مردمی ست که کمتر راغب به پرداخت هزینه هستند. ما به دنبال روش های جدید تر و کم هزینه تر برای انتقال با پولِ الکترونیکی و رشد خدماتی مانند Square و Paypal هستیم. آنچه که درباره ی این روند جالب است ارزان بودن انتقال از طریق پولِ کاغذی می باشد: کاملا رایگان است!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)