10 قدم برای یک سرمایه گذاری درآمدزا و موفق ویژه مبتدیان (بخش دوم)

 • توسط pooladmin
 • 28/07/2019
 • 0
10 قدم برای یک سرمایه گذاری درآمدزا و موفق ویژه مبتدیان

حال بگذارید به طور دقیق تری به هر یک از این دسته ها که در بخش اول به آن ها اشاره شده، بنگریم تا به درک بهتری از یک سرمایه گذاری مناسب برای سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزا برسیم.

6) برای استفاده از سهام سودآور در سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزا به چه نکاتی باید توجه کرد؟

ویزگی های مثبت سهام سودآور

ما می خواهیم در سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزای خود از سهام سودآوری استفاده کنیم که ویژگی های زیر را داشته باشند:

 • نرخ سود پرداختی 50 درصدی یا کمتر از کل سود شرکت که مابقی آن برای رشد کسب و کار در آینده به شرکت بازگردانده می شود. پرداخت سود زیاد از محل درآمد های یک شرکت می تواند باعث لطمه زدن به جایگاه رقابتی آن شرکت شود. طبق تحقیقات علمی انجام شده، اگر بانک ها نرخ سود پرداختی خود را کاهش می دادند، می شد از بسیاری از بحران های اعتباری پیش آمده در سال های 2007 تا 2009 که وال استریت را برای هیشه تغییر داد، جلوگیری کرد.
 • سودی بین 2 تا 6 درصد برای هر سهم. به این معنا که اگر قیمت هر سهم یک شرکت 30 دلار باشد، پولی که به عنوان سود سالانه به هر سهم تعلق می گیرد بین 0.6 دلار تا 1.8 دلار خواهد بود.
 • شرکت باید حداقل در سه سال گذشته به درآمد سالانۀ مثبت و بدون ضرر دست یافته باشد. سرمایه گذاری درآمدزا یعنی حفاظت از داراییتان، نه خطر کردن دارایی ها با انتخاب سهام های پر خطر.
 • یک خط سیر اثبات شده از رشد سود سهام. اگر مدیریت یک کسب و کار به فکر سهامداران باشد، به جای گسترش امپراتوری اش، سعی بر افزایش سود پرداختی به سهامداران دارد، مخصوصا در کسب و کار های بالغ که امکان رشد زیادی ندارند.
 • مقدار بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) بالا بدون بدهی و یا با حداقل بدهی مشارکتی. اکر شرکتی توانایی به دست آوردن مقدار بازده حقوق صاحبان سهام بالا بدون بدهی و یا با حداقل بدهی را داشته باشد، سطح چنین شرکتی از متوسط فراتر است. این ویژگی باعث ایجاد حاشیه امنیت بیشتری در برابر نوسانات بازار می شود و روند پرداخت سود به سهامداران را روان تر می کند.

اوراق قرضه در سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزا

7) اوراق قرضه در سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزا

ویژگی هایی که در استفاده از اوراق قرضه باید در نظر داشت

اغلب اوراق قرضه را به عنوان ستون های سرمایه گذاری درآمدزا می دانند چرا که در مقایسه با سهام دچار نواسانات کمتری می شود. با استفاده از اوراق قرضه شما به شرکت یا دولتی که آن ها را منتشر می کند، پول قرض می دهید ولی در سهام شما مالک قسمتی از کسب و کار هستید. سود بالقوۀ اوراق قرضه بسیار محدودتر است اما در زمان ورشکستگی شما از شانس بیشتری برای بازپسگیری سرمایه خود دارید. معنی این حرف، بی خطر بودن این اوراق نیست. در واقع این اوراق دستۀ به خصوصی از خطر ها را برای سرمایه گذاری های درآمدزا دارند. در ادامه مواردی که برای استفاده از اوراق قرضه در سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزا خود باید به آن ها توجه کنید آمده است.

حق انتخاب های شما در زمینه اوراق شامل اوراق قرضه شهرداری می شود که فواید مالیاتی دارند. یکی از انتخاب های خوب می تواند استفاده از صندوق اوراق قرضه باشد. برای اطلاعات بشتر می توانید مطالبی دربارۀ مقایسۀ این دو اوراق را بخوانید. شما می توانید با مطالعۀ آزمون های امنیت اوراق قرضۀ شهرداری که ممکن است نکاتی که شما باید در انتخاب اوراق برای سبد سهامتان به آن ها توجه کنید را شرح داده باشد.

یکی از بزرگترین خطر ها در اوراق قرضه، دیرش نام دارد. هنگام دست پا کردن یک سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزا شما نباید از اوراقی با عمر بیش از 5 تا 8 سال استفاده کنید. زیرا در صورت تغییر محسوس نرخ سود، این اوراق ارزش زیادی را از دست می دهند.

شما همچنین باید از اوراق قرضۀ برون مرزی نیز اجتناب کنید چرا که در صورت نداشتن اطلاعات کافی از واحد های پولی، با خطر های بزرگی رو به رو خواهید بود.

اگر به دنبال ارزیابی سبد سهام خود برای سرمایه گذاری در اوراق قرضه هستید، بنا به گفتۀ بُرتون مالکیل (Burton Malkiel) نویسندۀ سرشناس کتاب قدم زدن تصادفی در وال استریت (A Random Walk Down Wall Street) و ویراستار قابل احترامش آیوی لیگ (Ivy League) باید از قانون سن پیروی کنید. طبق این قانون، اگر سن شما 30 سال باشد، 30 درصد از سبد سهامتان باید در اوراق قرضه سرمایه گذاری شده باشد و اگر 60 سال دارید 60 درصد و به همین شکل.

چطور ممکن است املاک در دو برابر کردن برداشت ها به شما کمک کند

8) چطور ممکن است املاک در دو برابر کردن برداشت ها به شما کمک کند

اگر شما از کار خود سر در بیاورید، املاک می تواند یک سرمایه گذاری بزرگ برای آن هایی که به دنبال درآمد منظم هستند باشد ( تصور کنید اجاره بهای ماهانه به شکل خودکار واریز شود). این موضوع خصوصاً در مواردی که شما به دنبال درآمد انفعالی مناسب برای سبد سهامتان هستید، بیشتر صادق است. دغدغه ی اصلی شما برای انتخاب، خرید مستقیم ملک و یا استفاده از صندوق سرمایه گذاری املاک خواهد بود. هر کدام از این دو، فواید و ضرر های خاص خود را دارند اما هر کدام می تواند جای خاصی دریک سبد سهام سرمایه گذاری خوش ساخت داشته باشد.

فواید اصلی املاک

یکی از فواید استفاده از املاک این است که از شما مشکلی با قرض گرفتن نداشته باشید می توانید به شکل چشم گیری برداشت هایتان را افزایش دهید. چرا که ملک به خودی خود با تورم هم گام می شود. این روش بدون خطر نیست اما برای کسانی که با بازار محلی خود آشنا هستند، می توانند ملکی را ارزش گذاری کرده و از محل آن به درآمدی برسید و پولی ذخیره کنید و در صورت خالی ماندن بیش از اندازۀ ملک و یا افت قیمت، پولی کنار بگذارید. با این روش به سادگی میتوانید درآمد ماهانۀ خود را دو برابر کنید.

اگر املاک بازده بالایی دارد، چرا تمام دارایی خود را در املاک سرمایه گذاری نکنیم؟این سوال را اغلب افرادی که می ببیند با استفاده از وام های بانکی می توان زمین، خانه و آپارتمان بیشتر از حد توان عادی خودشان بخرند و ماهانه درآمدی دو تا سه برابر سهام و اوراق قرضه کسب کنند، می پرسند.

3 دلیل برای عدم سرمایه گذاری تمام دارایی ها در عرصۀ املاک

1) اگر بازار املاک دچار سقوط شود، ضرر بسیار زیاد تر خواهد شد.

2) املاک به دلیل مسائل قضایی، مالیات، بیمه، تعمیر و نگهداری و از این دست نیاز به کار بیشتری دارد.

3) در شرایط تورم یکسان، در بلند مدت ارزش افزایش ارزش سهام همیشه بیشتر از املاک است.

نقش پس انداز در یک سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزا

9) نقش پس انداز در یک سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزا

پس انداز کردن حیاتی است

به خاطر داشته باشید که پس انداز مقولۀ جدایی از سرمایه گذاری است. اگر حتی از سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزای گسترده ای بهره می برید که ماهانه درآمد بسیاری دارد، حیاتی است که پول کافی در حساب های بی خطر و امن بنگاه فدرال سپرۀ بیمۀ بانک ها (FDIC) برای مواقع ضروری ذخیره کنید.مقدار این پول بسته به اقساط، درآمد، سطح سلامت و چشم انداز تسویه پذیری شما دارد. برای درک بهتر اهمیت پس انداز در چنین سرمایه گذاری هایی، شما نیاز به مطالعۀ مطالبی در مورد مقایسۀ پس انداز و سرمایه گذاری و همچنین مقدار پس انداز مورد نیاز، دارید. از در نظر گرفتن بیمۀ سلامت و نقشی که در تصمیمات اقتصادی شما در زمینۀ پس انداز دارد قافل نشوید.

10) نحوه تخصیص سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزا

چه میزان از سبد سهام سرمایه گذاری درآمدزای شما باید بین انواع دارایی ها ( سهام، اوراق قرضه، املاک) تخصیص یابد؟ پاسخ به انتخاب، ترجیح، میزان خطر پذیری وتحمل نوسانات شما بستگی دارد.ت خصیص دارایی یک امر شخصی است. ساده ترین شکل تخصیص دارایی به این شکل است:

 • 1/3 از دارایی ها به سهام سودآور که مشخصه های ذکر شده را دارند تخصیص می یابد.
 • 1/3 دیگر به اوراق قرضه و یا صندق های اوراق قرضه که مشخصه های ذکر شده را دارند تخصیص می یابد.
 • 1/3 آخر نیز به املاک، بیشتر به شکل خرید مستقیم ملک از طریق شرکت های با مسئولیت محدود و یا دیگر ساختار های قانونی برای جلوگیری از کلاهبرداری، تخصیص داده می شود. شما می توانید از این مقدار برای خرید ملک به صورت 50 درصد نقد پیش پرداخت استفاده کنید و الباقی را اقساطی پرداخت کنید تا در واقع دو برابر ارزش پولتان ملک خریداری کرده باشید.

نگاهی دقیق تر به ارقام

این روش تخصیص سرمایه در یک سبد سهام واقعی چگونه خواهد بود؟ بیاید یک کارگر را در نظر بگیریم که با 350.000 دلار بازنشسته شده است. بازهم ماهانه تنها به 146 دلار نیاز دارید تا با نرخ تورم 7 درصد از 25 سالگی تا 65 سالگی این مقدار پول را پس انداز کنید. برای راحتی کار اعداد تا 5 دلار گرد شده اند.

سهام: 108.335 دلار در سهام های سود آور با کیفیت سرمایه گذاری شده که متوسط 4.5 درصد سود دهی دارند. درآمد سالانۀ قابل انتظار: 4.875 دلار

اوراق قرضه: 108.335 دلار در اوراق با کیفیت و سود متوسط 4.5 درصد سرمایه گذاری شده است. درآمد سالانۀ مورد انتظار: 4.875 دلار.

املاک: 108.335 دلار به عنوان 50 درصد اولیه که با 108.335 دلار که از بانک برای خرید ملکی به ارزش 216.670 دلار وام گرفته شده در املاک سرمایه گذاری شده است. بعد از کسر هزینه های مربوط به مخارج، سرویس و نگهداری، ضرر های مربوط به خالی ماندن ملک و از این دست درآمد سالانۀ مورد انتظار 15.100 دلار محاسبه شده است.

کل درآمد نهایی بدون احتساب مالیات: 24.850 دلار نقدی است. این در حالی است که شما برای زندگی باید تنها 4 درصد از 350.000 دلار را برداشت کنید که به عبارتی معال 14.000 دلار است. بنابراین شما باید 10.850 دلار را در سرمایه گذاریتان باقی بگذارید. ( برای درک بهتر از پیامد های مالیاتی این مقدار درآمد با حساب داران خبره مشورت کنید). این سیستم برای همیشه پاسخ گوی نیاز های شما خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)