10 نکته برای موفقیت در جذب نیروی کار جدید

  • توسط pooladmin
  • 19/01/2020
  • 0
جذب نیروی کار جدید

یافتن بهترین نیروی کاری که بتواند در فرهنگ کاری شما جای گیرد و برایتان مفید باشد چالش و فرصتی بزرگ است. حفظ بهترین نیروها کار خیلی سختی نیست تنها اگر کارهای درست را به درستی انجام دهید. ایده ها و نکاتی که در ادامه ارائه خواهیم کرد شما را در جذب نیروی کار جدید کمک خواهد کرد. این اقدامات به خصوص کمک خواهد کرد تا شما استعدادهای مورد نیازتان را جذب و حفظ کنید.

نکاتی مهم در جذب نیروی کار جدید و با استعداد در کسب و کار

1. ارتقاء مجموعۀ داوطلبان حاظر در زمان استخدام نیرو

شرکت هایی که نیروهای جدید خود را از داوطلبان حضوری و یا کسانی که به آگهی روزنامه یا آنلاین پاسخ داده اند جذب می کنند فرصت جذب بهترین داوطلبان را از دست می دهند. این افراد با استعداد اغلب در حال کار برای فرد دیگری هستند و اصلاً به دنبال کار جدیدی نیستند. در ادامه اقدامات لازم برای ارتقاء مجموعۀ داوطلبان استخدام برایتان آمده است.

·        زمان خود را برای برقراری رابطه با دفاتر کاریابی دانشگاهی، استعدادیاب ها و شرکت های کاریابی سرمایه گذاری کنند.

·        شرایط را برای کارکنان فعلی خود برای شرکت در همایش های مرتبط با صنعت کاریتان و یا کنفرانس هایی که امکان ملاقات با افرادی با پتانسیل موفقیت در شرکتتان وجود دارد، مهیا کنید.

·        نگاهی به تابلو اعلانات آنلاین برای جذب نیرو بیاندازید. ممکن است افرادی رزومۀ آنلاین ثبت کرده باشند اما در حال حاظر به دنبال کار نباشند.

·        از انجمن ها و مجلات حرفه ای برای ثبت آگهی جذب نیروی حرفه ای استفاده کنید.

·        در فضای مجازی و لینکدین (LinkedIn) برای یافتن کاندیداهای بالقوه استتفاده کنید. کارکنان خود را ترقیب کنید تا دوستان و یا همکاران حرفه ای خود که شاید به شکل آنلاین با آن ها آشنا شده اند را به شرکت معرفی کنند. بهترین افراد زیر نظر خود را قبل از این که به آن ها نیاز پیدا کنید ملاقات کنید.

پیام اصلی این نکته این است که کاندیدهای استخدام خود را قبل از این که نیازمندشان شوید، پیدا کنید. این اقدامات به شما در جذب نیروی کار جدید کمک شایانی خواهد کرد.

2. مطمئن ترین فرد را استخدام کنید

نویسندگان کتاب هیومن کپیتال اج (Human Capital Edge) یعنی بروس ان پفائو (Bruce N. Pfau) و آیرا تی کای (Ira T. Kay) متقاعد شدند که شما باید فردی را استخدام کنید که « دقیقاً همین کار را در همین صنعت و همین شرایط اقتصادی و در شرکتی با فرهنگ و جو نسبتاً یکسان» انجام داده است. آن ها معتقد هستنید که «رفتارهای گذشته بهترین پیشبینی کنندگان رفتارهای آینده هستند» و بر این باورند که این نگرش شما را قادر به استخدام افراد موفق می کنند. به گفتۀ آن ها باید افرادی را استخدام کنید که باور دارید می توانند در شرکت شما طبق روال کاری موفق ظاهر شوند. شما نمی توانید وقتتان را برای تعلیم کاندید هایی با احتمال موفقیت بالا صرف کنید.

یافتن کاندید از بین کارکنان فعلی

3. ابتدا در بین کارکنانتان به دنبال کاندیدهای مناسب باشید

فراهم ساختن فرصت های جانبی و ترفیعی برای کارکنان فعلیتان به شکل مثبتی روحیۀ آن ها را ارتقاأ می دهد و این احساس را در آن ها ایجاد می کند که دستاورد ها، توانایی ها و استعدادهای آن ها مورد تقدیر قرار گرفته است. همیشه ابتدا در میان کارمندان خود به دنبال نیرو بگردید. با کاندید های بالقوه مصاحبه کنید. این فرصتی است تا با آن ها بهتر آشنا شوید و آن ها نیز در مورد اهدافو نیازهای شرکت اطلاعات بیشتری دریافت می کنند. گاهی یک فرد مناسب لا به لای نیازهای شما و آن ها یافت می شود.

4. به عنوان کارفرمایی برجسته شناخته شوید

پفائو و کای اهمیت زیادی نه تنها برای کارفرمای برجسته بودن بلکه برای شناخته شدن با این صفت قائل شدند. این راهی برای معروف کردن خود و برندتان است. شما می خواهید بهترین ها به دنبال شما باشند چرا که برایتان احترام قائل هستند و می خواهند برای شما کار کنند. شرکت گوگل که اغلب در صدر لیست Fortune’s Best Companies قرار دارد طبق گفته های افرادی در رسانه های محبوب، سالانه دو میلیون درخواست نامه برای استخدام دریافت می کنند. نگاهی به روش های کاری خود در حفظ، ایجاد انگیزه، تشویق، مسئولیت پذیری، شناسایی، انعطاف در تعادل کار و زندگی، ترفیع و شرکت دادن کارکنانتان بی اندازید. این ها موارد کلیدی شما برای کارفرمای مورد علاقه شدن است. شما می خواهید تا کارکنانتان با غرور بگویند که شرکت شما بهترین مکان برای کار کردن است. مردم قبل از این که نوشته های شما در مطبوعات سازمانی و یا سایت های کاریابی را باور کنند، حرف های کارمندانتان را باور خواهند کرد.

5. کارکنان خود را در پروسۀ جذب نیروی کار مشارکت دهید

شما سه فرصت برای مشارکت دادن کارکنانتان در پروسۀ جذب نیروی کار جدید دارید.

·        کارمندانتان می توانند کاندید های فوق العاده ای را معرفی کنند.

·        آن ها می توانند در مرور رزومه های کاری و شرایط  کاندیدهای بالقوه به شما کمک کنند.

·        آن ها می توانند به شما کمک کنند تا با افراد مصاحبه کنید و مشخصه های بالقوه در آن ها که شایستۀ شرکت هستند را پیدا کنند.

شرکت هایی که از کارکنان برای ارزیابی داوطلبان بالقوه استفاده نمی کنند خود را از به کارگیری یکی از مهم ترین دارایی هایشان منع می کنند. افرادی که در پروسۀ انتخاب نیروی جدید شرکت دارند در کمک کردن به نیرو های جدید برای موفقیت متعهد خواهند بود. شرایط برای شما و نیروهای جدید از این بهتر نخواهد شد.

دستمزد بالا

6. نسبت به رقیبان خود دستمزد بهتری پرداخت کنید

بله. در بازار کار هرچه پول بدهید همان قدر آش می خورید. بازار کار منطقۀ خود را بررسی کنید و به دقت دستمزد افرادی که در صنعت شما فعالیت دارند را دریابید. برای جذب و حفظ بهترین نیروها شما باید بالاتر از میانگین دستمزد به آن ها بدهید. واضح است، اینطور نیست؟

خیر چندان هم واضح نیست. می توانید هر روز به کارفرماهایی گوش دهید که دربارۀ نحوه یافتن کارکنان با هزینه پایین صحبت می کنند. این کار درستی نیست. آیا به گوشتان خوده است که می گویند «در بازار هرچقدر پول بدهی همان قدر آش می خوری؟» البته که ممکن است به شکل اتفاقی فردی را جذب کنید که به خاطر نیاز به مزایای شما و یا تازه وارد بودنش به این عرضه برایتان با دستمزد کم کار کند. اما آن ها نیز از دستمزد خود ناراحت می شوند و احساس می کنند که قدرشان را نمی دانید و با اولین پیشنهاد کاری خوب، شما را ترک خواهند کرد. هزینه های جایگزینی کارمندان می تواند به اندازۀ دو تا سه برابر حقوق سالانۀ آن فرد باشد. به واقع هرچه دستمزد بهتری بدهید، بازخورد بهتری نیز در بازار کار دریافت خواهید کرد.

7. از مزایای خود در راستای جذب نیرو به نفع خود استفاده کنید

مزایایی که به کارکنان خود ارائه می دهید را بالاتر از استاندارد صنعت خود نگه دارید و اگر توانش را دارید مزایای جدیدی اضافه کنید. همچنین باید کارکنان خود را نسبت به هزینه ها و ارزش مزایایی که به آن ها ارائه می کنید آگاه کنید تا آن ها نیز قدردان حمایت های شما در کمک به نیازهایشان باشند. انعطاف صندوق های کارکنان و فرصت هایی برای ایجاد تعادل بین کار و دیگر مسئولیت های زندگی همچنین سود و مسائل از این دست جزء مزایاء محسوب می شوند. شما بدون بسته های مزایای خوب که شامل مزایای استانداردی مثل بیمه، بازنشستگی و بیمه دندان پزشکی می شود نمی توانید کارفرمای مورد علاقه شوید.

کارکنان به شکل روز افزون به دنبال برنامه های مزایائی هستند که به وسیلۀ آن انتخاب های خود را با همکار و یا همدم خود متعادل کنند. پفائو و کای پیشنهاد می کنند تا از سهام و فرصت های مالکیتی برای هر سطح از کارمندان شرکتتان استفاده کنید. برنامه های اشتراک سود و پاداشی را در نظر بگیرید که به واسطۀ دستاوردها و مشارکت های قابل اندازه گیریشان به همان نسبت به آن ها مزایاء تعلق گیرد.

جذب باهوش ترین فرد

8. باهوش ترین فردی که می توانید بیابید را استخدام کنید

مارکوس باکینگهام (Marcus Buckingham) و کرت کافمن (Curt Coffman) در کتابشان (First Break All the Rules: What the World’s Greatest Managers Do Differently) پیشنهاد کردند که مدیران بزرگ باید با معیار هوش اقدام به استخدام کنند. به گفتۀ آن ها مدیران موفق بر این باوراند که «افراد انقدرها تغییر نمی کنند. وقت خود را برای اصلاح افراد خرج نکنید. سعی کنید از آن چه که هست برداشت کنید. همین کار به اندازۀ کافی سخت هست.»

اگر به دنبال فردی هستید که با دیگاران به خوبی مشارکت کند باید کسی را استخدام کنید که استعداد مشارکت داشته باشد. چرا که بعید است بتوانید استعداد مورد نیاز را به فرد آموزش دهید. می توانید شانس خود را امتحان کنید اما با این کار روی نقطۀ قوت کارمندتان سرمایه گذاری نکرده اید، کاری که بنا به تحقیقات Gallup حدود هشتاد هزار مدیر به شدت پیشنهاد می کنند.

پیشنهاد ما چیست؟ بله ما هم بر این عقیده ایم که باید بر حسب نقاط قوت افراد آن ها را استخدام کنید و انتظار کار روی نقاظ ضعف، عادات و استعداد های نداشتۀ افراد را نداشته باشید. از ابتدا سازۀ خود را روی مستحکم ترین نقطۀ کارمند جدید خود بنا کنید.

9. از سایت خود برای جذب نیروی کار استفاده کنید

سایت شما نمایان گر دیدگاه، ماموریت، ارزش ها، اهداف و محصولات شماست. سایت شما همچنین می تواند به شما کمک کند تا نیروهایی را جذب کنید که تجربیاتی شبیه با آنچه در سایت نوشته اید داشته اند. سایت شما باید اطلاعاتی مبنی بر فضای کاری، ساختار و فرهنگ کاری ای که به کارمندانتان ارائه می کنید را در خود جای دهد. همچنین می توانید بخشی با نام استخدام طراحی کنید که موقعیت های خالی شرکتتان را با اطلاعاتی در مورد شما و دلایلی که یک فرد بخواهد برایتان کار کند را شامل شود. یک سایت جذب نیرو فرصتی برای درخشش شماست و راه بسیار مؤثری برای جذب داوطلبان کار است.

10. در زمان جذب نیرو، منابع را بررسی کنید

هدف از این کار پیشگیری از به مشکل خوردن با کاندید هایی مورد نظر و انتخاب شده و حتی کارکنان فعلی است. شما به واقع باید منابع را با دقت بررسی کنید و پیشینۀ آن ها را بازبینی کنید. در جامعۀ پر تنشی که ما زندگی می کنیم شما باید تمام کوچه و پس کوچه ها را بگردید تا مطمئن شوید فردی که استخدام می کنید می تواند کارش را انجام دهد، در رشد و پیشرفت شما مشارکت داشته باشد و در گذشته تخلفی که باعث به خطر انداختن نیروی کار فعلی شما شود را نداشته باشد. در واقع، اگر پیشینۀ کاری نیروهای جدیدتان را بررسی نکرده باشید و یکی از آن ها در محیط کاری به کارمند دیگرتان حمله ور شود، مسئولش خودتان هستید.

هشدار: هر شرکتی باید کارش را برای ارتقاء جذب نیرو، استخدام و حفظ کارکنان با ارزشش آغاز کند. تاکتیک ها و فرصت هایی که در این مطلب بیان شد بهترین شانس شما برای جذب بهترین نیرو است. این ایده ها می تواند به شرکت شما در راستای موفقیت و پیشرفت کمک کند. این ها فضای کاری را می سازند که نیازهای شما و کارکنان فعلی یا بالقویتان را پاسخ می دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید