4 چالش تامین مالی استارتاپ و راه های غلبه بر آن ها

  • توسط pooladmin
  • 15/01/2020
  • 0
4 چالش تامین مالی استارتاپ و راه های غلبه بر آن ها

محصولات و مدل های کسب و کار نوآور شالوده استارتاپ های موفق هستند. اگرچه شما برای تبدیل آن ایده ها به واقعیت نیازمند جریان مالی با ثبات علی الخصوص در مراحل اولیه هستنید.

تامین مالی برای توسعه تکنولوژی، استخدام افراد مناسب و اجرای استراتژی جامع بازاریابی حیاتی است تا بتوانید جایگاه خود در بازار پیدا کنید؛ اگرچه تامین پول کافی برای شروع کسب و کارجدید می تواند سخت باشد

از جواهرات گرفته تا غذای سگ و نرم افزار به عنوان خدمت(SaaS)، استارتاپ ها با وجود ریسک ها، تقریبا در تمام زمینه در سرتاسر دنیا در حال ظهور هستند. به عنوان یک کارآفرین، شما با چالش های متفاوتی در حین تامین مالی روبرو خواهید شد. زیرا شما باید بقیه را متفاعد سازید که ایده شما یک سرمایه گذاری مطمئن می باشد.

1- ایجاد یک مدل کسب و کار مقیاس پذیر

شما چه امید داشته باشید از طریق وام کسب و کار کوچک خود را گسترش دهید و چه از طریق یک مرحله سرمایه گذاری خطرپذیر، شما به یک مدل کسب و کار مقیاس پذیر نیاز خواهید داشت. سرمایه گذاران به طور خاص فقط می خواهند در کسب و کارهای مقیاس پذیر و آماده رشد سرمایه گذاری کنند. مدل کسب و کار شما بایستی پتانسیل رشد درآمد با حداقل هزینه را در ماه ها و سال های پیش رو نشان دهد.

ایده کسب کار شما خودش باید مقیاس پذیر باشد

به این معنی که باید قابلیت افزایش سوددهی بدون افزایش هزینه ها با یک نرخ یکسان و یا بیشتر را داشته باشد. قطعا، باید منحصربه فرد باشد. اما بدون مقیاس پذیری، کم تر تمایل به سرمایه گذاری وجود دارد.
معمولا، مدل های کسب و کار مقیاس پذیر حاشیه سود بیشتر و سرمایه کم تری برای زیرساخت و بازاریابی نیاز دارند. در حین توسعه، مدل کسب و کار شما باید هم راستا با ارزش های اصلی شرکت شما باقی بماند. به عبارتی دیگر، اگر مدل کسب و کار شما منجر به ازدیاد زمان، پول و منابع شود، سرمایه گذاران در پذیرفتن شما با آغوش باز تردید خواهند کرد.

1- ایجاد یک مدل کسب و کار مقیاس پذیر

مدل کسب و کاری بسازید که کار کند، به استفاده از مدل رقبای خود تکیه نکنید

مدل کسب و کار شما باید از اهداف رشد شما حمایت کند.برای رقابتی ماندن شما باید از زاویه دیگر نگاه کنید.
به عنوان مثال، بلواستون(Bluestone)، یک استارتاپ آنلاین جواهرات در هند، تلاش می کرد که با کسب و کارهای بازار سنتی جواهرات رقابت کند. بنابراین آن ها تصمیم گرفتن بر مدل کسب و کار ساخت تمرکز کنند تا سفارش؛ بنابراین آن ها نیاز نداشتند موجودی بسیار هزینه بر نگه داری کنند. آن های به دنبال سرمایه بودند تا تجهیزات ساخت و زنجیره تامین را گسترش دهند تا بتوانند سفارشات آنلاین را به صورت آنی(Real-time) تولید کنند.

سعی کنید بخش های غیر استراتژیک کسب و کار خود را برون سپاری کنید تا هزینه را حداقل کنید

به عنوان مثال برای یک رستوران، داشتن یک طراحی داخلی شیک یک بعد استراتژیک از کسب و کار شماست اما در مقابل داشتن یک حسابدار تمام وقت بهترین راه برای استفاده از سرمایه نیست.
استفاده از نرم افزار صدور فاکتور و سرمایه گذاری بر روی ارتباط با یک متخصص مالیات در در مواقع نیاز. مطمئن شوید که از جدیدترین اتوماسیون ها و تکنولوژی های نرم افزاری تا جای ممکن استفاده کنید. تمام این عوامل به یک مدل کسب و کار مقیاس پذیر کمک خواهد کرد که در عوض کمک می کنند به جذب سرمایه گذار.

2- مشخص کنید که چقدر پول درخواست می کنید

چه از سرمایه گذاران فرشته(Angle investors) برای تامین مالی توسعه خود تقاضا می کنید و چه به دنبال یک وام بانکی هستید، باید بدانید چقدر پول نیاز دارید.اگر چه در خیلی از موارد، بیشتر، بهتر نیست؛ اکثر مردم خواهند گفت باید تا حدی که می توانید پول تامین کنید.

یک طرح کسب و کار بنویسید

ممکن نیست شما بدون داشتن طرح کسب و کار، بتوانید ترسیم کنید که چگونه قرار هست پول خرج کنید. در واقع، اکثر سرمایه گذاران و هیچ کدام از بانک ها بدون یک طرح کسب و کار کامل سرمایه گذاری نخواهند کرد.
طرح کسب و کار شما همچنین باید یک پیش بینی واقع بینانه مالی داشته باشد. شما باید هزینه هایی را که سرمایه گذاری و یا وام پوشش خواهد داد پیش بینی کنید و همچنین درآمدی که در آینده ایجاد خواهد کرد. آمار و ارقام ونمودارها باید مستدل باشند.

دقیق و مشخص باشید

وقتی سرمایه گذران به شما پرداخت می کنند، آن های انتظار دارند ببینند شما چه برنامه ای برای خرج کردن پول آن ها دارید. آن ها انتظار دارند شما سرمایه را برای رشد کسب و کار تا رسیدن به مرحله بعدی صرف کنید.
به عبارتی دیگر، آن ها خوشحال نخواهند شد اگر قصد داشته باشید بر روی مبلمان فانتزی یا اتوماسیون غیر ضروری سرمایه گذاری کنید. مراحل بایستی دستاوردهای قابل اندازه گیری راه اندازی محصول جدید یا رسیدن به سهم مشخصی از بازار باشد.
هر کسب و کار بالا و پایین هایی خواهد داشت. اگر چه کسب و کار شما باید بتواند دستاوردهای با ثباتی را نشان دهد.

نشان دهید که کسب و کار شما جریان نقدی مثبت دارد

نشان دادن جریان نقدی مثبت بسیار مهم هست به خصوص برای استارتاپ های کوچک و کسب و کارهای کوچک که به دنبال توسعه هستند. در این مورد رویکرد یکسانی وجود ندارد. معمولا جریان نقدی بهتر شانس جذب سرمایه را افزایش می دهد.
حساب کنید چقدر پول برای محصولات ضروری، آموزش، استخدام، بازاریابی و اتوماسیون نیاز دارید تا یک مدل مالی رشد پذیر بسازید.
مواقعی که جریان نقدی شما کاهش می یابد پیدا کنید و برای اساس آن ضربه گیرهای مناسب اضافه کنید. مطمئن شوید درخواست تامین مالی شما با پیش بینی های مالی شما منطبق هستند.

سرمایه گذاری بیشتر همیشه بهتر نیست

جذب سرمایه بیشتر می تواند برابر با فشار بیشتر برای رشد سریع تر کسب و کار شما باشد. اگرچه این می تواند برای یک رشد سالم مفید باشد، گاهی اوقات زیان بار است. شرکت هایی که مقدار زیادی سرمایه جذب کرده اند هر روز شکست می خورند زیرا نمی توانند رشد سریع را مدیریت کنند.
در انتها، به اندازه ای پول درخواست کنید که کسب و کار شما نیاز دارد و می توانید کنترل کنید.

3- پیدا کردن بهترین گزینه تامین مالی

3- پیدا کردن بهترین گزینه تامین مالی

همان گونه که در ابتدا مطرح شد، امرزو گزینه های زیادی برای تامین مالی استارتاپ ها وجود دارد. برای این که شانس تامین سرمایه خود را افزایش دهید، باید مناسب ترین گزینه ها را انتخاب کنید. گاهی اوقات ممکن است شما نیاز داشته باشید از بیش از یک گزینه برای تامین مالی استارتاپ خود استقاده کنید.

تامین مالی شخصی(Bootstrapping)

بهترین و ارزان ترین گزینه برای تامین مالی کسب و کار خود استفاده از پس انداز خودتان و یا قرض گرفتن از خانواده و دوستان است. شرایط منعطف و دسترسی سریع این منبع مالی را جذاب می کند.

درآمد و پس انداز خودتان

ناخنک زدن به درآمد و سرمایه خودتان وسوسه انگیز به نظر می آید. اگر چه اگر کارها درست پیش نرود، شما کسب و کار و اندوخته خودتان را از دست خواهید داد. تعداد زیادی از کارآفرینان کار روزانه و همزمان راه اندازی استارتاپ خودشان تا زمان زسیدن به سودآوری را انتخاب می کنند.

خانواده و دوستان

درخواست از خانواده و دوستان برای سرمایه گذاری در استارتاپ شما ریسک های قابل توجهی خواهد داشت. شما نه تنها آینده مالی آن ها را ریسک می کنید بلکه روابط شخصی را هم به خطر می اندازید.
اگر چه شما می توانید به سادگی با نوشتن یک طرح کسب و کار رسمی ویا همان چیزی برای جذب سرمایه گذران حرفه ای آماده می کنید، به این ریسک ها غلبه کنید. بعد از آن، وام ها را با حرفه ای گری مدیریت کنید. شرایط را مستند کنید(علی الخصوص چه اتفاقی می افتد اگر نتوانید پول را برگردانید) و به توافق خود ضمیمه کنید.

کارت های اعتباری

ممکن است بانک شما کارت های اعتباری خاصی را برای کارآفرینان شخصی و صاحبان کسب و کار کوچک پیشنهاد دهند.ممکن است شما بتوانید موافقت وام های بانکی یارانه ای یا قرض الحسنه را نیز بگیرید.
اداره وام های کسب و کارهای کوچک(SBA) می تواند گزینه خوبی باشد. این اداره در حقیقت وام نمی دهد، اما وقتی وام با ضمانت این اداره دریافت می کنید، این اداره بازپرداخت آن را تضمین می کند. اساسا، این به بانک ها امکان می دهد که ریسک وام دادن به یک کسب و کار وکوچک را که به طریق دیگری تایید صلاحیت نشده اند قبول کند.(در ایران صندوق کارآفرینی چنین نقشی را بر عهده دارد)
وام اکثر بانک های سنتی، نیازمند حداقل دو سال پرداخت مالیات و نشان دادن سود خالص و ناخالص می باشد. به عبارتی دیگر، شما به یک سابقه اعتباری خوب نیاز دارید. همچنین بانک تقاضای املاک و یا تجهیزات به عنوان وثیقه خواهد کرد. آن ها همواره از شما طرح کامل کسب و کار را خواهند خواست. مطمئن شوید که این شامل وضعیت و یا پیش بینی مالی، گزارش اعتبار شخصی و یا کسب و کار، پرداخت مالیات، صورت وضعیت بانک و پیش بینی رشد باشد.

سرمایه گذاران فرشته(Angle investors)

سرمایه گذاران فرشته شرایط سرمایه گذاری منعطف را در مقایسه با شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر ارائه می دهند. آن ها تمایل دارند مقدار زیادی پول(تا 1 میلیون دلار) در مقابل سهام استارتاپ سرمایه گذاری کنند.
سرمایه گذاری فرشته شاید انتخاب درستی برای صاحب یک مغازه کوچک نباشد اما این منابع مزیت های زیادی برای صاحبان کارخانه های کوچک، استارتاپ های تکنولوژیک و یا شرکت ها خواهد داشت.
چشمگیرترین عیب استفاده از سرمایه گذاران فرشته از دست دادن بخشی از سهام شرکت در مقابل پول می باشد. آن ها همچنین در خصوص چگونگی اداره کسب و کار نظر خواهند داشت و در خصوص استراتژی خروج شما مشتاق خواهند بود چون بیشترین پول را زمانی بدست می آورند که کسب و کار شما به فروش می رود.

سرمایه گذاری های خطرپذیر

سرمایه گذاران خطرپذیر مانند سرمایه گذاران فرشته هستند اگر چه تمایل دارند که بیش از 2 میلیون دلار سرمایه گذاری کنند. اگر سرمایه گذار حرفه ای باشند، می توانند راهنمایی هایی در خصوص رشد کسب و کار شما داشته باشند و همچنین احتمالا تمایل دارند در خصوص نحوه کار کسب و کار شما نظر بدهند.
بیشتر شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر به ندرت تمایل به سرمایه گذاری در کسب و کارهای کوچک مثل کافی شاپ ها، بارها، مغازه های ملکی دارند چون که آن ها بر اساس یک طرح کسب و کار با رشد سریع و توسعه زیاد شکل نگرفته اند. اما،اگر به عنوان مثال، برند قهوه شما می خواهد تبدیل به یک شرکت زنجیره ای مانند استارباکس تبدیل شود، آن ها کاملا مایل به سرمایه گذاری خواهند بود.
به یاد داشته باشید که شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیردر نقطه ای سرمایه گذاری خواهند کرد که تزریق سرمایه بیشتر به کسب و کار شما منجر به رشد بیشتر و سود بشتر بشود.

تامین سرمایه جمعی

تامین سرمایه جمعی

تامین سرمایه جمعی می تواند به شما کمک کند تا به گروه گسترده ای از سرمایه گذاران بالقوه دسترسی پیدا کنید و ممکن است به استارتاپ شما عمومیت بخشد؛ اگر چه کمپین های تامین سرمایه جمعی نیازمند صرف مقدار زیادی زمان و برنامه ریزی و توانایی شما در به دست آوردن سرمایه عموما وابسته به این هست که شما شبکه گسترده ای داسته باشید که بتوانید از آن های تقاضای حمایت کنید. علاوه بر این، برخی پلتفرم ها متعهد هستند که اگر کمپین شما در بدست آوردن مقدار تعیین شده شکست بخورد، شما هیچ سرمایه در کل جذب نخواهید کرد.
برای موفقیت، شما باید کمپین خود را قابل لمس، قابل اندازه گیری و قابل فهم طراحی کنید. داشتن ارتباط قوی با دوستان و افراد حرفه ای شانس موفقیت کمپین شما را افزایش خواهد داد.
هر گزینه ای مزایا و معایبی با خود به همراه دارد.شما باید بر اساس وضعیت دقیق خود تصمیم بگیرید و همواره بایستی به دنبال انواع روش های تامین مالی باشید.

4- هنگامیکه جذب سرمایه کردید هوشمندانه خرج کنید

از برنامه خود منحرف نشوید

اگر شما جذب سرمایه کرده اید، سرمایه گذران به حرف های شما در مورد نحوه هزینه کردن سرمایه آن ها اعتماد کرده اند، اگر می خواهید برنامه را عوض کنید، شفاف باشید.
از هزینه کردن بدون حساب و کتاب پرهیز کنید. پول را صرف مبلمان گران قیمت، فضای کار،زیرساخت، تجهیزات، سفرهای کاری و نهار نکنید. ریخت و پاش ها را بگذارید برای زمانی که درآمد بیشتری داشتید.

برای تکنولوژی هوشمندانه هزینه کنید

اگر هنوز نیاز های تکنولوژیک خودتان را ارزیابی نکردید، نیاز دارید قبل از هزینه کردن سرمایه این کار را انجام دهید. جست و جو کنید که چه نوع به روز رسانی هایی برای نرم افزار و سخت افزارهای شما وجود دارد و به صرفه ترین را انتخاب کنید. هزینه های تکنولوژیک باید بر روی موفقیت های آتی بازاریابی و برندینگ تمرکز داشته باشد.

سرمایه گذاران خود را در جریان قراردهید

حال که شما شانس جذب سک سرمایه گذار خارجی را پیدا کرده اید، قرارداد شما شما را ملزم به بازده مناسب در سررسید ها مشخص می کند. همچنین، نشان دادن این که پول آن ها به درستی هزینه می شود، به ایجاد یک رابطه بر اساس صداقت کمک می کند.

کلام پایانی

جذب سرمایه برای استارتاپ کار آسانی نخواهد بود. چه بخواهید به سمت یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر بروید و چه بخواهید شانس خود در سایت های تامین مالی جمعی امتحان کنید، با دشواری های زیادی در راه جذب سرمایه روبرو خواهید شد.
نکات بالا به شما کمک خواهند کرد تا بر رایج ترین مشکلات جذب سرمایه و حفظ سرمایه طی زمان غلبه کنید.
شما از چه راه هایی برای جذب سرمایه استفاده کردید؟ تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)