با 5 پی بازاریابی خود را بهبود بخشید

  • توسط pooladmin
  • 10/03/2021
  • 0
5 پی بازاریابی

حتماً می‌دانید که کسب و کار شما باید روی بازاریابی سرمایه گذاری کند. اما از کجا باید شروع کرد؟ از طریق آشنایی با پنج پی بازاریابی یعنی محصول (Product)، قیمت (Price)، مکان (Place)، تبلیغات (Promotion) و افراد (People) که بعنوان آمیزه بازاریابی نیز شناخته می‌شود دانش خود را افزایش دهید.
آمیزه بازاریابی یعنی ترکیبی از تاکتیک‌هایی که یک شرکت برای تأثیرگذاری بر تصمیمات خرید مصرف کنندگان مورد استفاده قرار می‌دهد، این مفهوم توسط استاد آمریکایی بازاریابی ای جروم مکارتی E. Jerome McCarthy در دهه ۱۹۶۰ ارائه شد. مک کارتی ۴ پی اصلی را برای کمک به بازاریاب‌ها جهت دستیابی به مشتریان جدید و رشد کسب و کار بنا نهاد. با گذشت سال‌ها یک پی پنجم یعنی افراد، برای انعکاس بهتر شیوه‌های تجارت مدرن اضافه شد. آمیزه بازاریابی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا چارچوبی را در اختیار صاحبان مشاغل قرار می‌دهد تا محصولات یا خدمات خود را در بازار تبلیغ کنند.

با 5 پی بازاریابی خود را بهبود بخشید

۵ پی شامل چه مواردی است؟

۱. محصول

به محصولات (یا خدماتی) که می‌فروشید با دقت نگاه کنید. در مورد مزایای پیشنهادی خود به طور خاص اطلاعات کسب کنید. شما فقط یک محصول یا خدمات را نمی‌فروشید بلکه اغلب آرامش ذهنی، افزایش اعتماد به نفس، صرفه جویی در وقت یا منفعت دیگری را به مشتریان خود عرضه می‌کنید.
در مرحله بعد و مهم‌تر از همه، در مورد دید مشتری نسبت به محصول خود فکر کنید. مشکل عمده‌ای که با کمک شما حل می‌شود را مشخص کنید، زیرا هدف اصلی این است: کمک به افراد در حل مشکلات واقعی‌شان. محصول یا خدمات شما چگونه این کار را انجام می‌دهد؟
به نحوه بازاریابی جاروبرقی‌های دایسون فکر کنید. جاروبرقی معمولی مشکلی را حل می‌کند: کمک به تمیز نگه داشتن فرش‌ها. اما دایسون روی موضوعات بسیار خاص و نقاط ضعفی مانند قدرت مانور جارو تمرکز می‌کند و با این کار کمپانی خود را متمایز می‌کند.

 بیشتر بدانید: برنامه بازاریابی و استراتژی‌های مرتبط

۲. قیمت

برای رقابت باید نکات معمول قیمت در بازار خود را بدانید. هنگام تحقیق در مورد قیمت، به ارزشی که ارائه می‌کنید نگاهی بیندازید. چقدر با آنچه افراد دیگر ارائه می‌کنند متفاوت است؟ آیا مشتریان برای راه حل شما هزینه بیشتری پرداخت می‌کنند؟ برای قیمت گذاری باید بدانید که محصول شما چگونه با رقبا مقایسه می‌شود. همچنین باید درمورد قیمتی که هزینه‌ها را پوشش می‌دهد و در عین حال قادر به رقابت در بازار باشد بیشتر فکر کنید.
به عنوان مثال وقتی به فروشگاه مواد غذایی مراجعه می‌کنید، دستمال کاغذی با نام تجاری کلینکس Kleenex را در کنار یک برند مشابه ‌مشاهده می‌کنید که ارزان‌تر است. اگر برخی از مصرف کنندگان فکر کنند که این خرید به معنای دریافت کیفیت بیشتر است، این پول اضافی را برای کلینکس پرداخت می‌کنند.

قیمت

۳. محل

امروزه مکانی که شما اشغال می‌کنید ممکن است یک ویترین سنتی یا ساختمان اداری نباشد. اما مکان مجازی هم مهم است. مخاطب مورد نظر خود را در نظر بگیرید که در چه مکانی به دنبال راه حلی برای مشکلات خود هستند. سعی کنید مکان‌هایی را پیدا کنید که مشتری ممکن است به دنبال کمک باشد. به عنوان مثال، کسی ممکن است به صورت آنلاین «حمل و نقل سازگار با محیط زیست» را جستجو کند، اگر اسکوترهای برقی می‌فروشید ممکن است وب سایتی داشته باشید که بتوانید به آنها را محصول مورد نظرشان را بفروشید. مهم‌ترین عامل برای شما در دسترس بودن، قابلیت یافت آسان و مکان بازار است چه به صورت آنلاین، چه در یک اپلیکیشن یا در فروشگاه فیزیکی.

۴. تبلیغات

شما به محصول خود اعتقاد دارید و سخت تلاش کرده‌اید تا قیمت و مکان مناسب آن را پیدا کنید. چگونه مشتریان را از وجود آن آگاه می‌کنید؟ با پیام رسانی (یعنی ارتباطات بازاریابی که شرکت شما و ارزشی که ارائه می‌دهید را توصیف می‌کند) در مورد مشکلی که از مشتریان حل می‌کنید شروع نمایید. پیام رسانی برای آن فروشنده اسکوتر برقی احتمالاً بدین شکل است که به مشتریان اطلاع می‌دهد با استفاده از این محصول تولید کربن خود را کاهش می‌دهند. از درک بازار هدف برای تبلیغ در مکان حضور مشتریان خود استفاده کنید.
چند روش متداول اما موثر برای تبلیغ محصولات از طریق تبلیغات آنلاین، وب سایت، صفحات رسانه‌های اجتماعی، بروشورها و علائم ساختمانی است. اما از خلاقیت نترسید. لمز Lams برند محبوب غذای حیوانات خانگی، لوگوی خود را بر روی ظروفی به شکل وزنه چاپ کرد تا نشان دهد که غذای آنها سگ‌ها را قوی‌تر می‌کند.
پس از شروع جذب مشتری سعی نمایید تجربه‌ای عالی برای مشتری بجا بگذارید تا مشتریان بار اول را به طرفداران پرشوری که در مورد شما با خانواده و دوستان‌شان حرف می‌زنند تبدیل کنید.

تبلیغات

۵- افراد

ایجاد روابط قوی با مشتری یکی از بهترین کارهایی است که یک کسب و کار می‌تواند انجام دهد، بنابراین بر ارائه یک تجربه عالی به مشتری (به عنوان مثال ارائه خدمات عالی، رسیدگی به نیازهای مشتری و ارائه خدمات شخصی) تمرکز کنید.
در حالی که بر روی مشتری تمرکز می‌کنید، فراموش نکنید که نیروهای داخلی خود را نیز درگیر کنید. کارکنان راضی یک کسب و کار موفق را ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال پیتزا دومینوز به جای استفاده از تصاویر حرفه‌ای از عکس‌ پرسنل خود برای تبلیغ پیتزا در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند. این یک روش موثر برای تبلیغ محصولات است و در همین حال نشان می‌دهد که آنها برای افرادی که کمپانی را فعال نگه می‌دارند ارزش قائل هستند.
تمام تلاش خود را بکار بگیرید تا مطمئن شوید همۀ افراد مرتبط با کسب و کار شما احساس دیده شدن و ارزشمند بودن می‌کنند.

5 پی بازاریابی در دنیای واقعی

آیا به یک نمونه از پنج پی بازاریابی نیاز دارید؟ تصور کنید که شما یک شیرینی فروشی در شهری کوچک دارید و در حال معرفی یک سری کیک جدید هستید که ترکیبی از رد ولوت و مواد دیگر است. حال چه راهی باید در پیش بگیرید؟

محصول

بپرسید چرا نوع جدیدی از کیک درست می‌کنید. شاید می‌خواهید محصول جدید و سرگرم کننده‌ای را معرفی کنید که امیدوارید مشتریان آن را دوست داشته باشند. بیشتر پیش بروید: چرا باید این کیک را نسبت به کیکی که از آن لذت می‌برند ترجیح دهند؟ در ذهن شما مزایای این کیک، جدید و هیجان انگیز بودن آن است، اما این موضوع برای مشتری ناشناخته است. از به کار بردن اصطلاحات عمومی اجتناب کنید. توصیف‌های نظیر اینکه کیک‌های ما «خوشمزه» هستند کلیشه شده و به شما کمک نمی‌کند تا توجه مخاطبان هدف را جلب کنید.
خود را جای مشتریان قرار دهید. به تجربه خوردن کیک و به اشتراک گذاشتن آن با دوستان و خانواده فکر کنید. با مشتریان خود در مورد نوع جدیدی از کیک صحبت کنید که باعث می‌شود یک جشن را خاص‌تر برگزار کنند.

بیشتر بخوانید: استراتژی بازاریابی درونگرا چگونه شرکت‌ها را به موفقیت می‌رساند؟

قیمت

تصور نکنید که مخاطبان شما همواره می‌خواهند هزینه کمتری پرداخت کنند. تخفیف دادن بسیار عالی است، اما اگر ارزشی که مشتریان از کیک درک کرده‌اند بالاتر از مبلغی باشد که برای محصول خود در نظر گرفته‌اید ممکن است سود خود را از دست بدهید. بطور کلی وقتی با کالایی ناشناخته و قیمتی کاملاً پایین‌تر از قیمت رقبا وارد بازار می‌شوید، ممکن است مشتریان چنین فکر کنند که این قیمت نازل نشان از کیفیت پایین است.
قیمت مناسب ممکن است قیمتی مشابه با سایر محصولات شیرینی فروشی شما باشد. فراموش نکنید که هزینه نیروی کار اضافی، تجهیزات یا مواد تشکیل دهنده را در قیمت گذاری اعمال کنید. سپس به رقبای اطراف خود نگاه کنید تا ببینید چگونه آنها محصولات ویژه را مدیریت می‌کنند. در نهایت قیمت کیک باید شما را قادر سازد تا به اهداف مالی خود برسید، مبلغی باشد که مخاطب هدف مایل به پرداخت آن است و متناسب با تصویری باشد که می‌خواهید از آن محصول به دیگران منعکس کنید.

مکان

هنگام بازاریابی کیک خود از مکان‌هایی که ممکن است برای مشتری ناخوشایند یا گیج کننده باشند دوری کنید. به عنوان مثال در یک کلوپ شبانه که افراد متمرکز بر رقصیدن یا لذت بردن از نوشیدنی با دوستان خود هستند بروشور نصب نکنید. همچنین بنا به دلایلی واضح پوستر تبلیغاتی کیک جدید خود را در نزدیکی سرویس بهداشتی عمومی ‌قرار ندهید. درعوض بهتر است مکان رویدادهای ویژه نظیر مراسم فارغ التحصیلی یا جشن تولد را انتخاب کنید. از جامعه محلی و مشتریان فعلی برای انتشار خبر محصول جدید خود استفاده کنید. همکاری با یک رستوران محلی را در نظر بگیرید تا کیک را در منوی آنها قرار دهید. یا یک پوستر جدید برای در ویترین فروشگاه خود یا یک فروشگاه لوازم مهمانی نصب کنید.

تبلیغ

یک استراتژی تبلیغاتی نیمه جان، تلاش‌های بازاریابی شما را قبل از راه اندازی نابود می‌کند. اینکه پستی در مورد کیک جدید خود در فیس بوک قرار دهید و امیدوار باشید که مورد توجه واقع شود، کارساز نخواهد بود. بایستی یک برنامه جامع طراحی کنید. در نظر بگیرید که کیک را مدتی محدود با تخفیف عرضه کنید و برای کسانی که می‌خواهند آن را امتحان کنند تخفیف ویژه‌ای در نظر بگیرید. این تخفیف‌ها را در روزنامه‌ها یا سایر محتوای چاپی بازاریابی قرار دهید تا مشتریان را برای امتحان کردن محصول جدید ترغیب کنید. محصول را در رسانه‌های اجتماعی معرفی کنید و کمپین ایمیل را برای معرفی در نظر بگیرید. یک بنر جدید در وب سایت خود با پیام‌هایی موثر ایجاد کنید.

افراد

هنگامی‌ که از یک محصول جدید هیجان زده می‌شوید، ساده است که تمام پیام‌ها و برنامه رونمایی را بر روی عالی بودن این محصول جدید متمرکز کنید. با این حال به جای اینکه در مورد انقلابی که در نحوه پخت کیک ایجاد کرده‌اید یا اینکه قنادی شما در بازار پیشتاز است صحبت کنید به جامعه هدف خود فکر کنید. بیشتر از آنکه به فروش خود فکر کنید سعی کنید مشتریان از تجربه خرید محصول، از لحظه تصمیم برای حضور در فروشگاه تا خوردن آخرین برش از کیک خریداری شده، لذت ببرند. با خدمات مشتری خوب و پاسخگویی به نیازها یا سوالات آنان رفتاری مناسب با مشتریان داشته باشد. با ایجاد یک تجربه خوب برای مشتری در آنها حس وفاداری ایجاد می‌کنید.
مهم نیست که تجارت یا صنعت شما کدام است، با استفاده از پنج پی اطمینان حاصل می‌شود که بازار هدف خود را بدرستی پوشش داده‌اید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید