کمپانی اپل چگونه به با ارزش ترین کمپانی جهان تبدیل شد

  • توسط محمد عطاری
  • 24/05/2019
  • 0
کمپانی اپل

اجازه بدهید برای لحظه ای شما را به سال 1997 ببرم.

سهام کمپانی اپل به کمترین میزان خود در طی ده سال گذشته رسیده بود( 13 دلار برای هر سهم). مکینتاش از مد افتاده بود، نیوتون شکست خورده بود و مدیران ارشد اپل دومین مدیر اجرایی خود را اخراج کرده بودند.

به نظر می رسید که کار کمپانی اپل در انتهای هزاره به پایان رسیده است.

ادامه داستان را می دانید. استیو جابز در 1998 بر تخت نشست، از iMac رو نمایی کرد و کمپانی اپل را به دورانی بی سابقه از نظر رشد و سود رسانی وارد کرد.

هفته گذشته، سهام کمپانی اپل برای اولین بار از مرز 500 دلار به ازای هر سهم گذشت که این کمپانی را به با ارزش ترین کمپانی جهان تبدیل می کند. در زیر من چهار راهی که اپل برای رسیدن به قله وال استریت پیمود و اینکه شما چطور می توانید از همان استراتژی های در تجارت خود استفاده کنید را توضیح می دهم.

 

کمپانی اپل به سراغ بازارهای در حال ظهور رفت

کمپانی اپل محصولات خود را از سال 1976 برای بازارهای در حال ظهور توسعه می دهد. البته در آن زمان کامپیتر های شخصی در بازارهای در حال رشد ظهور داشتند.

در طی 35 سال گذشته تغییرات زیادی اتفاق افتاده است اما کمپانی اپل تمرکز خود را بر بازارهای نوپا و در نتیجه کمتر رقابتی حفظ کرده است. محصولات آن ها اغلب اولین نمونه آن محصول نیستند اما اولین نمونه ای هستند که به درستی کار می کنند.

iPod را در نظر بگیرید. این محصول اولین mp3 player نبود اما اولین نمونه ای بود که به طور مستقیم طراحی و به خوبی عرضه شد.

همین حرف در مورد iPhone برای بازار گوشی های هوشمند و iPad برای بازار تبلت ها نیز صدق می کند. کمپانی اپل آمده است تا این قفسه ها را که در جال حاضر به خوبی رشد یافته اند و به سودآوری بالایی نیز دارند به خود اختصاص دهد.

 

پیشگام مرزهای جدید

شما 10 میلیون دلار برای تولید تکنولوژی های نوآورانه ندارید، پس چگونه می خواهید برای خود شانسی در بازارهای نوظهور قائل شوید؟

این کار آنقدر هم که به نظر می آید سخت نیست.

در جهان کارآفرینی آنلاین، هر هفته یک بازار جدید ظاهر می شود. بازاریابی سیار، تولید ویدئو آنلاین، و خدمات شبکه های اجتماعی همه زمینه های در حال رشدی هستند که به این زودی ها جایی نمی روند.

 

کمپانی اپل با درآمد های جاری شروع به کار کرد

ثروت واقعی از تولید یک محصول بزرگ یا بستن یک قرارداد بزرگ به دست نمی آید. ثروت از وصل شدن به شیارهای درآمدزایی که هر ماه سود دهی دارند به دست می آید. هیچ کس در این کار از اپل بهتر نیست.

این روش در سال 2001 و با iTunes، یک پخش کننده رایگان موسیقی که درون خود یک بازار موسیقی نیز داشت شروع شد. از آن زمان، کمپانی اپل صدها میلیون دلار را سالانه از فروش موسیقی، فیلم و کتاب در iTunes جمع می کند.

در 2008، کمپانی اپل App Store را معرفی کرد. این بخش حتی از iTunes نیز سودآور تر بوده چرا که کمپانی اپل 30% از فروش هر نرم افزار را دریافت می کند.

سپس به بازارهای موبایل می رسیم. Verizon و AT&T عاشق اپل هستند چرا که iPhone های این کمپانی بهترین محصول برای ترغیب مشتریان به پرداخت مبلغی به صورت ماهانه برای دریافت داده های نرم افزاری می باشند.

با همه این منابع درآمد زایی متفاوت، کمپانی اپل نیازی به ارائه محصولی جدید ندارد و می تواند در سال های آتی نیز پول در بیاورد.

کمپانی اپل

شما چطور می توانید به در آمد جاری برسید

درآمد جاری تنها برای غول های صنعت تکنولوژی نیست.

بهترین مثال برای درآمد های جاری آنلاین سایت های اشتراکی می باشد. مفهوم این کار بسیار ساده است: برای داشتن دسترسی به منابع آنلاین (فیلم ها، آموزش ها و انجمن ها) کاربران باید پرداخت یک هزینه جاری را بپذیرند.

روش دیگر برای کسب درآمد ماهانه جذب شرکت ها برای تبلیغات در وب سایت شما می باشد. اگر شما به خوبی از تبلیغات کنندگان خود محافظت کنید، آن ها به پرداخت برای فضایی در وب سایت شما تا زمانی که شما بخواهید ادامه می دهند.

اگر شما هم مثل من خدمات آنلاین ارائه می دهید، یک برنامه پشتیبانی ماهانه را به مشتریان خود ارائه دهید.

 

کمپانی اپل فرهنگ لوکس بودن را در بر گرفت

چرا کمپانی اپل هیچ وقت یک لپ تاپ اقتصادی را معرفی نکرده است؟

شرکت هایی مثل Dell و Gateway رقابت زیادی برای رسیدن کف بازار داشته اند و همیشه سعی کردند که بیشترین ارزش را با کمترین قیمت فراهم کنند.

اما کمپانی اپل همیشه در بالاترین نرخ مانده است. ارزان ترین مک بوک (999 دلار) تقریبا 3 برابر ارزانترین لپ تاپ HP می باشد.

اگر کمپانی اپل یک مک بوک اقتصادی ارائه دهد، مطمئنم که از روی قفسه ها پایین می آید. آن ها پول زیادی به دست خواهند آورد اما این اتفاق به این زودی ها نخواهد افتاد.

دلیل آن ساده است: آن ها دوست دارند که محصولاتشان به عنوان خرید های لوکس در نظر گرفته می شود.

داشتن یکی از محصولات کمپانی اپل به یک نشانه اجتماعی تبدیل شده است. درآوردن هر یک از محصولات کمپانی اپل از جیب خود نشان می دهد که شما از لحاظ مالی در وضعیت خوبی قرار دارید که می توانید یک محصول گران قیمت را خریداری کنید.

 

به سمت پایین حرکت نکنید

مردم تمایل دارند که به محصولاتی با قیمت بالاتر نسبت داده شوند. در نتیجه دوباره به داشتن پایین ترین قیمت در شهر فکر کنید!

اگر محصول یا خدماتی را ارائه می دهید، داشتن یک گزینه لوکس را مد نظر داشته باشید. این کار باعث می شود که قیمت های استاندارد شما در مقایسه با آن گزینه لوکس قیمت پایینی داشته باشند.

بهتر از آن حتی این است که شما تعدادی مشتری به دست می آورید که می خواهند پول بیشتری برای به دست آوردن یک محصول لوکس هزینه کنند.

کمپانی اپل

کمپانی اپل یک برند ساخت

همه ما شاهد اپل-مانیا دست اول بودیم.

این پدیده همه جا گسترده شده است: مجله فورچون کمپانی اپل را به عنوان کمپانی تحسین شده 4 سال گذشته نام گذاری کرده است (2008 تا 2011).

همه این ها به برند آن ها بر میگردد که اپل از زمان تاسیس به شکل هنرمندانه ای آن را توسعه داده است.

شعار قبلی آن ها، ” متفاوت فکر کن” تنها کامپیوتر نفروخت بلکه یک فرهنگ را فروخت.

کمپانی اپل همچنین از طریق ثبات در طراحی برند خود را تثبیت کرده است. از iMac به بعد، هر محصول اصلی اپل یک طراح ثابت، جاناتان ایو، را داشته است. این بدان معناست که یک ایده ثابت پشت طراحی iPod، Macbook، iPhone، iPad و بقیه محصولات بوده است.

البته که یک برند خیلی بیشتر از تنها یک اسم، کمپین های تبلیغاتی یا طراحی هنرمندانه است. ماده اصلی برند اپل از این دید می آید که محصولات آن ها غریزی، قابل اعتماد و قدرتمند هستند.

 

چه چیزهایی در یک اسم وجود دارند؟

بر هیچ کس پوشیده نیست که کمپانی اپل محصولات خود را با استفاده از اسامی مشابه پرورش داده است: iPod، iMac، و غیره. تنها کاری که اپل باید انجام دهد این است که یک “i” در ابتدای یک کلمه تک هجایی قرار دهد و همه چیز تمام می شود.

شما نیز می توانید از روش های مشابه برای ساخت برند شرکت خود استفاده کنید. اگر برای شرکت یا محصول بعدی خود می خواهید نامی انتخاب کنید، به یک کلمه متفاوت فکر کنید که روان باشد. در نتیجه می توانید در آینده مشتقات زیادی از آن را استفاده کنید.

 

آیا کمپانی اپل بر بام جهان می ماند؟

طبق قوانین فیزیک، چیزی که بالا می آید باید پایین برود.

بعضی ها شک دارند که اپل بتواند بدون رهبری استیو جابز به روش نوآورانه خود ادامه دهد. بقیه فکر می کنند که آن ها پایه های خود در بازار جهانی که به طرف روزافزونی در حال خرید محصولات مصرفی الکترونیکی هستند را از دست می دهند. و اخیرا اپل به خاطر شرایط کاری خود دوباره مورد هجمه قرار گرفته است.

اپل در سال 2012 و بعد از آن با مشکلات متعددی روبرو خواهد شد. اما قوانین پایه در هسته کمپانی اپل باعث می شود که اپل سال بعد نیز با ارزش ترین کمپانی دنیا خواهد بود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)