13 کسب و کار با استراتژی بازاریابی جهانی موفق

  • توسط آزاده یوسفی
  • 21/11/2019
  • 0
13 کسب و کار با استراتژی بازاریابی جهانی موفق

امروزه بازاریابی جهانی صرفأ برای برند ها و کسب و کارهای بزرگ با پول و سرمایه زیاد نیست؛ بلکه حضور جهانی برای هر نوع کسب و کاری با برنامه ریزی و داشتن استراتژی خلاقانه و نیز دانش بازار جهانی امکان پذیر است. اما سؤالی که در این جا مطرح است این است که بازاریابی جهانی چیست؟ و چگونه می توان با استراتژی بازاریابی جهانی موفق بود؟

چیستی استراتژی بازاریابی جهانی

بازاریابی جهانی به معنای تمرکز یک محصول بر نیاز خریداران بالقوه در سایر کشورهاست. عمومأ، برای برخورداری از استراتژی بازاریابی جهانی نیاز است یک کسب و کار بتواند تحقیقات لازم را در بازارهای جدید انجام داده، کشورهایی را شناسایی کند که احتمال می دهد محصول تجاری در آنجا موفق خواهد بود و سپس برند و محصول را متناسب با نیازهای آن بخش از جامعه بومی سازی نماید.
آگاهی از این که چه کسی به محصول شما نیاز دارد، چگونه می بایست این محصول به دست وی برسد، و اینکه چگونه این کارها را انجام بدهیم که در مسیر تقویت برند کسب و کار باشد، همگی هسته های اصلی بازاریابی جهانی هستند.
در اینجا لیستی از اسامی برندهایی که در این راه موفق بودند و به درک درستی از بازاریابی جهانی رسیده اند گردآوری شده است. مطالعه این مقاله می تواند شما را در مسیر و پیشبرد استراتژی بازاریابی جهانی موفق یاری رساند.

1- Red Bull

شرکت اتریشی ردبول در بازایابی جهانی چنان کار بزرگی انجام داده است که بسیاری از آمریکایی ها کماکان تصور می کنند ردبول یک برند محلی است. اما چگونه؟

یکی از موفق ترین تکنیک های شرکت ردبول میزبانی از مناسبت ها و رویدادهای مختلف ورزشی در سراسر جهان می باشد. از مسابقات گرند پریکس ردبول ایندیاناپولیس گرفته تا مسابقات هوایی ردبول در بریتانیا و مسابقات ماشین های دست ساز در اردن، این برند در همه جا حضور دارد.

در کنار رویدادهای مختلف، بسته بندی ردبول نیز نقش مهمی در اقدامات و جذابیت جهانی آن داشته است. نانسی اف. کوهن در مقاله ای در سال ۲۰۰۱ پیرامون استراتژی بازاریابی جهانی ردبول این گونه اظهار نظر کرده است: «ردبول واقعا شبیه یک محصول ساخته شده از دل اقتصاد جهانی است. این شرکت به هیچ وجه شبیه یک برند سنتی آمریکایی در زمینه تولید نوشیدنی های گوارا عمل نمیکند. آنها قوطی های مخصوص ۱۲ اونسی، جعبه پلاستیکی یا حتی لوگویی ماندگار مانند پپسی یا کوکا ندارند. در حقیقت ردبول در نگاه نخست بیشتر اروپایی به نظر می رسد و همین نکته از اهمیت بالایی برخوردار است.»

از زمان انتشار این مقاله تا به حال استراتژی ردبول در زمینه بسته بندی محصولاتش همچنان دست نخورده باقی مانده است. به این ترتیب قدرت انطباق این برند با فرهنگ های مختلف بسیار بالا ارزیابی می شود. به همین دلیل نیز در سطح جهانی عملکرد فوق العاده ای دارد.

redbul / استراتژی بازاریابی جهانی

2- Airbnb

برند Airbnb در سال 2008 در کالیفرنیا به صورت یک مارکت پلیس برای ثبت و لیست نمودن اقامتگاه ها و نیز امکان رزرو آنها توسط افراد، در سراسر جهان به وجود آمد.
از آن زمان تا به امروز این برند به ثبت تقریبی تعداد 1.500.000 اقامتگاه در بیش از 34.000 شهر در سراسر جهان رسیده است. اما می دانید که قدرتمندترین مشارکت کننده در موفقیت جهانی این برند چه بوده است؟ شبکه اجتماعی!

در ژانویه سال 2015، برند Airbnb کمپینی در شبکه های اجتماعی با هشتگ #OneLessStranger راه اندازی کرد. این شرکت از این کمپین به عنوان یک “آزمایش اجتماعی جهانی” یاد کرده است. در کمپین طراحی شده توسط این برند از جامعه و مردم خواسته شد که به طور تصادفی از غریبه ها مهمان نوازی کرده و سپس با آن شخص فیلم یا عکس گرفته و آن را با این هشتگ به اشتراک بگذارند.

تنها بعد از سه هفته از راه اندازی این کمپین، بالای 3.000.000 نفر از سراسر جهان به این کمپین رو آورده، مشغول تولید محتوای خواسته شده بودند و به عبارتی در ارتباط با این برند صحبت می کردند.

airbnb

3- Dunkin Donuts

در حالی که ما در ایالت خود از نوعی دونات باب میل هواداران آن استفاده می کنیم، Dunkin Donuts در چین به سرو دونات تازه و تهیه شده از گوشت خوک و جلبک دریایی می پردازد. با وجود بالای 3200 فروشگاه در 36 کشور مختلف در خارج از آمریکا، Dunkin Donuts منوی خود را جهت جلب رضایت مشتریان متناسب با ذائقه شیرینی هر ملیتی تکامل داده است.

از گریپ فروت شکلاتی در کشورکره گرفته تا انبه شکلاتی لبنان و دیگر کشورها و این امر بدیهی است که این برند از تلاش خود برای تقویت حضور خود در سراسر جهان با وجود اختلافات فرهنگی متفاوت نمی هراسد.

airbnb

4- Domino’s

همچون برند Dunkin Donuts، برند دومینو نیز دارای خلاقیت و نوآوری در منوی خود برای افزایش آگاهی مشتریان و افزایش علاقه مندان جهانی می باشد.
مدیر عامل شرکت دومینو چنان اظهار می کند که «لذت پیتزا در نان، سس و پنیر به کار رفته در آن است که در همه پیتزاهای ما یافت می شود. جزء کشور چین، که تا این اواخر لبنیات جز رژیم غذاییشان به شمار نمی رفته است. »

«و تنها عوض کردن چاشنی غذا از یک بازار هدف به بازاری دیگر کاری آسوده می باشد. در آسیا، چاشنی غذاها مخلوطی از مواد دریایی و ماهی است. در هند ادویه اصلی کاری است. اما نیمی از ادویه ها در سراسر جهان به شکل استاندارد عرضه می شوند. ”
به همین جهت دومینو در تلاش است که ترجیحات و اولویت های جهانی را مد نظر قرار دهد.

dominos

5- Rezdy

برخی از شرکت ها ممکن است به صورت مستقیم سعی در جذب بازارهای جهانی نداشته باشند. Rezdy که در استرالیا مستقر است، یک نرم افزار رزرواسیون بوده که به منظور راحتی کار برای گردشگران و آژانس ها طراحی شده است.
گرچه مشتریان این برند مستقر در استرالیا می باشند، این شرکت نیاز به ارائه خدمات به مشتریان و بازدیدکنندگان بین المللی خود دارد.

rezdy

6- World Wildlife Foundation

WWF ابتکار عمل خود را در پیش گرفت و آن یک رویداد داوطلبانه در سراسر جهان است که شرکت کنندگان برای مدت زمان یک ساعت چراغ خود را خاموش می کنند تا نشان دهند نبرد با تغییرات اقلیمی به چه میزان ساده است.
کشورهای اسکاندیناویایی مانند نروژ ساعات تابناک روز را در فصول مختلف سال تجربه می کنند و این امر باعث شد تا این کشور به کاندیدای اصلی این کمپین تبدیل شود.

World Wildlife Foundation

7- Pearse Trust

با ایجاد دفاتر متعدد در لندن، ونکور، دوبلین، آتلانتا و ولینگتون این برند توانست به عنوان یک قدرت بین المللی سازمانی و ساختار جهانی رشد کند. اما رسیدن به مخاطبان بیشتر و کاربران بین المللی، به چیزی فراتر از تعدد دفاتر در جهان نیاز دارد. به همین علت این برند فعالیت مستمر خود در فیسبوک را از قلم ننداخت تا بازارهای مختلف را درگیر برند خود نماید.

در تصویر زیر مشاهده می کنید که پستی از این برند با محتوای مربوط به امور بین المللی و مرتبط با عملکرد برند به نمایش گذاشته شده است. همچنین مقالات خارجی با محتوای برند Pearse Trust به همراه اخباری از مکان های دیگر همچون آلمان، ایرلند و انگلستان که دفاتر دیگر این برند در آنجا مستقر می باشند عرضه شده است.

استراتژی این برند یک نمونه عالی از تمرکز بر روی منافع مشترک در بازارهای مختلف برند بوده در حالی که مشتریان آن منطقه بتوانند با محتوای موجود ارتباط برقرار نمایند.

pearse-trust

8- Nike

برند نایک با میزبانی و حمایت های بین المللی (اسپانسرینگ)، همچون روابط دیرینه خود با منچستر یونایتد، توانسته حضور جهانی خود را تکامل بخشد. اگرچه هزینه های اسپانسرینگ نسبتا غیر قابل پیش بینی می باشد( هزینه های مطالبه بر اساس یک سری جریانات مانند مسابقات قهرمانی می تواند افزایش یابد)، اما این همکاری ها کمک شایانی به جلب توجه مخاطبین جهانی می کنند.

همچنین پلت فرم NikeID نایک از استراتژی متفاوتی برای خدمت به بازار جهانی برخوردار است. با ایجاد امکان طراحی دستی توسط مصرف کننده، این برند توانسته به ارائه محصولات سفارشی که با ترجیحات و سبک های مختلف فرهنگی مطابقت دارد بپردازد.

nike

9- McDonald’s

همه ما برند مک دونالد را به عنوان یک برند جهانی موفق می شناسیم. در حالی که این برند نام تجاری خود را حفظ نموده است، سعی در ایجاد منویی متفاوت برای هر منطقه کرده است. به طور مثال در سال 2003، مک دونالد McArabia را معرفی کرد، که در واقع یک ساندویج فلت برای رستوران های خاورمیانه بود.

همچنین مک دونالد ماکارون را در منوی فرانسوی خود گنجانده است. مثال دیگری از این استراتژی McSpaghetti در منوی فیلیپینی این برند می باشد. این استراتژی به مک دونالد کمک کرد تا به عنوان نهمین برند موفق سال 2014 معرفی گردد.

mcdonalds

10- Innocent Drink

برند Innocent Drink شرکتی پیشرو در تولید اسموتی در انگلستان است. ولی این کشور تنها جایی نیست که شما می توانید محصولات این برند را پیدا کنید. در واقع این برند در 15 کشور در سراسر اروپا قابل دسترسی است. با وجود گسترده بودن این برند در سراسر جهان، از وبسایت فوق العاده ای برخوردار است که محتوای آن بسیار جذاب و دوست داشتنی است. برای مثال برای تماس با این برند به بخش تماس رفته و با جمله “call the banana phone” روبه رو خواهید شد که نشان دهنده استفاده این برند از اسامی میوه ها در تمامی محتوای سایت برای جذابیت بیشتر آن می باشد.

در حالی که گسترش جهانی و رشد سریع در بعضی مواقع باعث دور شدن برند از ثبات خود می شود، اما این برند توانست در کنار رشد سریع خود همواره استوار بماند.

innocent drink

11- Unger and Kowitt

برند Unger and Kowitt یک شرکت حقوقی بلیط ترافیک مستقر در Fort Lauderdale می باشد که از رانندگان سراسر فلوریدا حمایت می کند. اگرچه این برند یک سرویس داخلی محسوب می شود، با این حال وبسایت به زبان های انگلیسی، اسپانیایی و پرتغالی در دسترس است.
با وجود این شرایط، برند Unger and Kowitt می تواند به تعداد تقریباً 3.5 میلیون فلوریدیایی که به اسپانیایی، پرتغالی یا کرئولیایی صحبت می کنند خدمات ارائه دهد. بنابراین به یاد داشته باشید از گسترش برند خود در بازارهای محلی غافل نشوید.

unger-and-kowitt

12- Coca-Cola

کوکاکولا یک نمونه عالی از برندها است که تلاش زیادی در بازاریابی جهانی و بین المللی کرده است. اگرچه این برند یک شرکت بزرگ به شمار می آید، با این حال تمرکز و فعالیت خود را روی جوامع کوچک تر متمرکز کرده است و در بسیاری از مواقع سرمایه و پول خود را در اقدامات خیریه ای در مقیاس کوچ تر به میان می گذارد.
از فعالیت این برند می توان به ایجاد 650 تاسیسات آب تمیز در روستاهای مصر، اسپانسرینگ در ماه رمضان برای بچه های خاورمیانه، اسپانسرینگ Support My School در جهت حمایت و بهبود امکانات در مدارس محلی هند اشاره نمود.

cocacola

13- Spotify

از سال 2018، اسپاتیفای به یکی از بهترین شرکت های جهان معروف شد. همه ما درباره برند اسپاتیفای شنیده ایم. اما چگونه این برند در مدت زمان کمی توانست از کشور سوئد به سراسر جهان گسترش یابد؟

تمرکز روی کاربر و راهنمایی وی برای یافتن چیزهای جدید مدل بیزینس این برند محسوب می شد. از انتخاب یک ژانر موسیقی برای گوش دادن گرفته تا انتخاب mood برای گوش دادن به موسیقی از جمله خدمات این برند می باشد.

تصویر زیر نشان دهنده بخشی از اسپاتیفای می باشد که به کاربر اجازه می دهد نه تنها به آهنگ های کشور خود و نوع موسیقی مورد علاقه خود گوش فرا دهد، بلکه می تواند از بین دسته بندی های ایجاد شده از جمله سر کار، ورزش، و غیره به انتخاب موسیقی خود بپردازد.
Spotify با تغییر نحوه توصیف و توزیع محتوای خود، باعث شد تا کاربران به موسیقی گوش دهند که فراتر از ژانرهای مورد علاقه خود شان می باشد.

همچنین این امر به هنرمندان بین المللی این امکان را می دهد تا به شنوندگان کشورهای دیگر دسترسی داشته باشند زیرا محصول آنها به شکلی متفاوت طبقه بندی می شود.
Spotifyهم اکنون در 17 کشور در سراسر جهان دفاتر متعددی داراست.

spotify

نتیجه گیری

اگر آرزوهای جهانی برای تجارت خود دارید، باید دریابید که مشتریان در جوامع مختلف چه وجه اشتراکاتی دارند و چگونه می توانید با بومی سازی محصول خود برای این بازارهای مختلف به هدف خود دست یابید. با مطالعه و کسب تجربه از این 13 کسب و کار فوق می توانید استراتژی بازاریابی جهانی خود را مشخص نمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)