24 نشانۀ یک رئیس بد و مقابله با او

 • توسط آوا آرنواز
 • 19/11/2019
 • 0

* نشانه های یک رئیس بد را بدانید و قبل از اینکه خیلی دیر شود استعفا بدهید.

* نشانه ها: پشت سر دیگران غیبت کردن، تندخوو پرخاشگر، نادیده گرفتن نظرات کارمندان.

* خوشبختانه راهکارهایی برای بهترکردن روابط وجود دارند: نقطه نظر مشترک را بیابید، اضافه کاری بمانید.

اگر فکر می کنید که باهربار صحبت کردن با رئیس خود میمیرید و زنده می شوید، شما تنها نیستید. در یک تحقیق که سایت تحقیقاتی مانستر سال 2018 منتشر کرد، 76درصد مردم گفته بودند که با رئیس بد کار می کنند. این در حال است که تنها 19 درصد از مردم رئیس خود را یک راهنما معرفی کرده بودند.

لین تایلر، متخصص محیط کاری و نویسنده و مربی رهبری کردن: «یک مافوق بد تنها شل انسان را به خطر نمی اندازد – بلکه بر شخصیت او هم تأثیرات منفی میگذارد. مدیر خوب باعث شکوفا شدن استعداد های انسان می شود و تأثیر مثبت و رو به جلویی در تمام جنبه های زندگی فرد میگذارد.»

دانستن ایم موضوع بسیار مهم است که آیا شما یک رئیس بد دارید یا نه، بنابراین می توانید «در اسرع وقت اقدامات لازم برای کاهش استرس و قدرت بیشتر در روابط خود را انجام دهید.» به گزارش سی ان ان، با یافتن مشترکات و بنا کردن ابطه بر اساس آن و یا پیشنهاد کمک برای کمتر شدن فشاری کاری میتوانید رابطۀ بهتری با مدیر خود داشته باشید.

بر اساس مصاحبه با تایلر و با استفاده از کتاب «رئیس بد، همکارهای دیوانه کننده و احمق های اداره» نوشتۀ ویکی آلیور، 24 نشانه از علائم بد بودن یک رئیس و راه های مقابله با آن را جمع آوری کرده ایم.

خصوصیات رئیس بد

 1. دروغ گویی

مدیری که دروغ می گوید غیرقابل اعتماد است – برای دوستی سالم مناسب نیست. « برخی می توانند آنقدر نسبت به داستان های خود مصون باشند که بتوانند خود را متقاعد کنند که دروغ ها واقعیت دارند. آنها ممکن است با توجیه اینکه دیگران این کار را انجام می دهند ، خطای خود را قانونی کنند، با نشانه گرفتن انگشت به سمت دیگران، این نقص را خنثی کنند، یا از اشتباه برای پنهان کردن اشتباهات استفاده کنند.»

بعضی از مدیران تحمل شکست بد از بملا شدن حقیقت را ندارند. « ببینید انگیزۀ مافوق شما از دروغ گفتن چیست، حتماً قبل از پرسیدن سوالاتتان از کامل بودن اطلاعات اطمینان حاصل کنید. به یاد داشته باشید پا فشاری رو صداقت بهتر از توهین و کنایه جواب می دهد.»

اشتباهات خود را نمیپذیرند.

 1. نپذیرفتن اشتباه

پذیرفتن خطاها عادلانه ترین کار دربرابر همکاران است. اگر از لکسی ریس، رئیس Gusto  و کارمند سابق گوگل در مورد بهترین مدیر بپرسید در جواب می گوید که بهترین آن ها کسی است که روابط خوبی با کارمندانش داشته باشد. «البته من هم انسان هستم و ممکن است مرتکب اشتباه شوم.» مهم تر از همه یک مدیر خوب باید کارمندانش ا تشویق کند تا او را در جریان اشتباهات بگذارند.

اگر رئیس شما اشتباه خود را قبول نکند به این معنا است که نمیخواهد از دایرۀ امنش خارج شود. طبق یک تحقیق مستقل توسط لین تایلر 91% از کارمندان مهمترین عامل رضایت از شغلشان را داشتن مدیری که اشتباهات خود را میپذیرد، بیان کرده اند.

«پذیرفتن خطاها این پیام را به کارمندان منتقل می کند – اینجا محیط امنی است برای خطر کردن و خلاق بودن.»

 1. وعده های بعید

مدیری که وعده های زیاد میدهد غیرقابل اعتماد است. «به شما وعدۀ ترفیع، مسؤلیت های مهم تر، یا افزایش حقوق می دهند اما تنها چیزی که به دست می آورید سکوت است. اگر صحبت رودر رو بی نتیجه بود بهترین راه ایمیل است. اگر از طریق ایمیل هم به نتیجه نرسیدید محتاط باشید.»

سرزنش هایشان بیشتر از تشویق ها است.

 1. سرزنش بیشتر از تشویق

آیا رئیس شما در مقابل دیگران شما را تحقیر می کند؟ اگر یکبار اجازۀ همچین رفتاری را بدهید برای همیشه شاهد آن خواهید بود. رئیس خوب میداند که باید دور از دید باقی کارمندان انتقاد کند. همیشه پشت درهای بسته از مافوق خود معذرت خواهی کنید.

«با اینکه معذرت خواستن برای کاری که تقصیر شما نبوده بسیار سخت است اما اگر آن را انجام دهید کارها خیلی بهتر پیش می روند. دوستی محکمی برقرار می شود. باید از جملاتی مانند (من خودم را مقصر شکست امروز شما میدانم. نباید مسؤلیت همه چیز را به شما میدادم. اگر مشکلی هست دوست دارم در دفترم راجع به آن صحبت کنیم.)»

 1. تقلید

بیشتر مردم از افرادی که شبیه خودشان هستند، خوششان می آید. رئیس بد هم دوست دارد تمام کارمندانش مانند او باشند. اما مدیر خوب میداند که شخصیت های متفاوت در پیشرفت تیمش کمک شایانی می کنند. به گفتۀ سلی بویل، بهترین کمک یک مدیر خوب به پیشرفت و موفقیت کارمندان، به رسمیت شناختن فردیت آن هاست.

اگر رئیس شما سعی دارد نظراتش را در کارهای شما دخالت دهد یکی یا دوتا از آن ها را بپذیرید و برای باقی تشکر کنید. همیشه خودتان باشید اما برای پیشنهادهای رئیس هم احترام قائل شوید.

 1. کنترل و دخالت بیجا

آیا مدیر شما بسیار سخت گیر و غیرقابل تحمل است، تا حدی که نمی توانید هیچ کاری را درست انجام دهید؟ می شود گفت که این مشکل همه جایی است و برای آن آماده باشید.

اگر مدیر شما دوست دارد از تمام جلسات، ایمیل ها، تلفن ها با خبر باشد پس از تمامی مراودات تجاری به دقت یادداشت برداری کنید و آن ها را برای او بفرستید. در این صورت او شما را به حال خود میگذارد و در عین حال فکر میکند که در رأس تمامی امور قرار دارد.

شمارا مجبور می کنند در تعطیلات هم کار کنید

 1. کار در روزهای تعطیل

بعد از روزهای کاری شلوغ میخواهید یک آخر هفته استراحت کنید اما یک رئیس بد شما را راحت نمیگذارد. برای کنار آمدن با این افراد و خلاصی از تماس های آن ها باید از همان اول مرزهای خود را مشخص کنید.

« اگر شما با یک فرد تشنۀ قدرت کار میکنید و از دایرۀ آن قدرت خارج شوید، مافوق شما دچار (استرس جدایی) می شود. باید حس رضایت و آرامش خیال را در این مدل از مدیران که نیازمند آن هستند، ایجاد کنید – اگر به مرخصی یک روزه، ترک کردن محل کار زودتر از ساعت مقرر، کمی تأخیر در رسیدن، یا یک تعطیلات نیاز دارید بهترین روش ایجاد آرامش روانی است.» حتماً اطمینان دهید که همه چیز تحت کنترل است و آن ها را از جزئیات مطلع کنید.

 1. تبعیض

این دسته از رئیسان بد نمیتوانند مهارت و ارزش های شما برای پیشرفت کار را ببینند. همچنین متوجه نیستند که رفتارشان ناعادلانه است. « تلاش و استعداد شما اصلاً مطرح نیست زیرا تمام توجه آن ها معطوف چاپلوسان است. باید همیش رفتار مناسبی داشته باشید، از دیگر کارمندان یا کار گروهی بخش ای دیگر تعریف کنید.»

 1. بی توجهی به نگرش ها

تعدد رؤسای کله شق به اندازۀ آبسردکن اداره جات است. «بین سرکشی کردن از دستورات و دفاع از نظر خود مرز بایکی وجود دارد.» اگر سودی برای مدیر در ایدۀ شما باشد شانس بیشتری خواهید داشت. « از یک حقه دوبار استفاده نکنید. اگر برای عملی شدن نظرات و ایده های خود مشتاق هستید، از روش های متغییر استفاده کنید. مبارزۀ کوچک را به قیمت باخت در جنگ اصلی پیروز نشوید.»

 1. مرکز توجه بودن

در مورد داستان ها و کارهای موفق، مدیر شما مدام از «من» استفاده می کند؟ مانع از حضور شما در جلسات و ارائۀ کارتان می شوند؟

احتمالاً شما را از مرکز توجه دور نگه میدارد تا خودش در آن باقی بماند.

« خود مالک پنداری در DNA یک رئیس بد وجود دارد. آن ها ارزش کار شما را به زور می گیرند و آن را به اسم خود ارائه می دهند. بهترین انتخاب شما این است که بدانید در مسیر این مشکل تا کجا پیش رفته اید.»

هیچ بازدهی نسبت به صحبت های شما ندارند

 1. بازده نامناسب

تا به حال پیش آمده است که بعد از اعلام نظر رئیس خود احساس کنید که هیچ چیز متوجه نشده اید؟ به حدی صحبت های او مبهم هستند که اصلاً به شما کمک نمی کنند؟ شاید او حتی نداند که چه نظری بدهد، یعنی اصلاً مناسب شغلش نباشد یا اینکه نمیخواهد نظری بدهد که برای شما مفید باشد.

ممکن است برای برتر بودن به نسبت بقیه از بیان اطلاعات خود داری کند.

« باید مطئن شوید که با گزارش دادن به این رئیس، درجا خواهید زد یا این که در آینده امکان پیشرفت خواهید داشت، یا تعامل با همکلران باعث پیشرفت شما میشود یا نه.»

 1. شایعه پراکنی و بدگویی

زمانی که یک دیر شایعه پراکنی یا بدگویی کارمندان را کند بسیار زشت و کاملاً غیر حرفه ای است. «شاید مدیر افتضاح بخواهد شمارا هم درگیر این منجلاب کند اما بهتر است سیاستمدارانه رفتار کنید و از این موضوعات دور بمانید. »

سعی کنید موضوع صحبت را عوض کنید:« اوه، نمیدانستم، حالا که حواستان به من است میخواستم در مورد قرار داد x با شما صحبت کنم.»

رئیس بد سعی به داشتن روابط سوء دارند

 1. سربه سر گذاشتن

شوخی هایی که در مورد شماست می توانند ناراحت کننده باشند. تیلور توضیح می دهد که رئیس های بد این مشکل را دارند، با دست انداختن بی امان افراد، آزار دهنده میشوند. «آنها فاقد هوش هیجانی هستند تا تفاوت بین طنز و توهین را نمیدانند.»

به همان اندازه نامناسب یا بدتر، رئیسانی هستند که از خط قرمز ها عبور می کنند و رفتار سوء دارند. «شاید به عنوان آزار و اذیت جنسی تلقی نشود (اگر این کار را انجام داد، اجازه ندهید و زود صحبت کنید)، اما ممکن است این اظهار نظرهای ناخواسته حاشیه ای باشد، و به نظر می رسد خیانت آمیز یا ناخوشایند باشند.»

اگر نظرات صرفاً دوستانه هستند و رابطه خوبی ایجاد می کنند، عالی است. اگر چیزی بیش از این باشد، باید او را سرجایش بنشانید.

 1. بی ثبات

آیا برایتان آشنا است؟ صبح یک چیزی به شما می گویند و بعدازظهر چیز دیگری؟

«شما پیشنهادی را انتخاب کنید که برایتان سودمند باشد و در راستای رسیدن به آن حرکت کنید. در همان ابتدا به مدیر خود نشان دهید که وابسته به او نیستید. هرگز اجازه نگیرید. در عوض به راحتی او را در جریان کارهایتان بگذارید. اگر با تصمیم گیری های شما مشکل داشته باشد، قطعاً در میان میگذارد.»

رئیس های دمدمی مزاج بسیار چالش برانگیز هستند، زیرا همیشه به دنبال تصمیمات اشتباه می روند. «که می تواند روی خلاقیت تیم تأثیر بگذارد.»

 1. نبود فرصت پیشرفت

قطع به یقین ثابت ماندن در روند کاری و تکرار کارهای یکسان به مدت طولانی از بدترین خصوصیات یک شغل است، وظایف ثابت، روتین تکراری آن هم زمانی که واقعاً میخواهید در کار خود پیشرفت کنید.

« اگر به درخواست شما برای ترفیع اهمیت نمیدهند مهارت های استراتژیک خود را در پروژه ها نشان دهید و ایده هایتان را به اطلاع مدیر برسانید. با اجازۀ مدیر برای کمک در زمنه های مرتبط داوطلب شوید. راه ترفیع گرفتن را برای خود هموار کنید.»

رئیس بد با صراحت صحبت نمی کنند. دو رو هستند

 1. عدم انتقاد صریح

یکی از دیگر از نشانه های رئیس بد این است که در ظاهر یک رفتار پشت سرتان رفتار دیگری داشته باشد. «بیشتر کارمندان انتقاد صریح را به ظاهر راضی اما باطن ناراضی و غیبت ترجیح می دهند.»

 1. رئیس دو هوا

«هیچ کس همیشه مهربان یا ناراحت نیست. اما یک مدیر بد صبح بسیار مهربان است و یک ساعت بد بسیار پرخاشگر، با اتفاقات روز رفتارش تغییر می کند. می توانید با هر رفتار او شما هم تییر رفتار دهید یا عاقلانه رفتار کنید و حتی در عصبانیت هم کاملاً حرفه ای عمل کنید و آرام باشید.»

با پیشنهاد های منطقی میتوانید به نتایج دلخواه برسید: «شما درست میگید، ولی تا ردا وقت داریم که زمان زیادی هستش.»

 1. عدم گفتگو در مورد آیندۀ کاری

آیا گفتگوهای مدیر با شما فقط کاری هستند و اصلاً به آیندۀ کاری شما اشاره نمی شود؟ مدیر خوب درمورد چشم اندازهای آِنده با شما صحبت می کند – نه تنها در مورد کامل شدن روند کاری یک پروژۀ بخصوص.

سحرخیز بودن بسیار دشوار می شود.

 

 1. مشکل سحرخیز بودن

اگر دیدن مافوق برایتان سخت است، یا با دشواری از رخت خواب دل میکنید، بدانید که شما با یک مافوق نامناسب کار میکنید. «بدترین واکنش این است که کاری نکنید. در ابتدا بررسی کنید که می شود این مشکل را کرد یا نه.»

 1. مافوق عصبانی

هیچ کارفمایی نباید پرخاشگر باشد. متخصصان کار می گویند که بهترین مدیران بسیار حوصل سر بر هستند چرا که احساسات پایداری دارند. اگر کارفمایی شما پرخاشگر است با استعفا دهید. اما اگر تحت شرایط خاص عصبی می شود راه کارهایی دارد.

* ارتباط – متعدد و با شیوۀ دلخواه مدیر با گفت و گو کنید.

* قبل از اینکه مشکلات از کنترل خارج شوند در حل کردن آن ها مشارکت داشته باشید.

* خنده – از خوش رویی برای حفط نگرش مثبت مافوق خود استفاده کنید.

* مدیریت – با سیاست بین خود و او مرز تعیین کنید، و اجازه دهید فواید گوش دادن به پیشنهادهای شما را ببینند.

زمانبندی بسیار مهم است. با پای خود وارد قفس شیر نشوید. اول صبح ها، قبل از نهار یا بعد از شنیدن خبر بد انتظار رفتار درستی نداشته باشید.

 1. مدیر خود شیفته

آیا فکر می کند که دنیا حول محور او میچرخد؟ «بعضی مدیران خیلی زود بحث را به خود میکشانند. اتفاقات رخ داده، ماجراهای بازی گلف، مکالمات صورت گرفته. باید هوشیار باشید و با جملاتی مانند: چه جالب، اتفاقاً یاد پروژه ای افتادم که دیروز به من دادید. بحث را به کار بکشانید و تا مطمئن نشدید که اوهم به کار فکر میکند به صحبت کردن ادامه دهید.

انتظار انجام دادن کارهای زیاد را از شما دارند

 1. کار زیاد

شاید شبانه روزی کار کنید اما همچنان رضایت مافوق خود را نداشته باشید. باید به او بفهمانید که شما ساعات محدودی در روز کار میکنید و نمیشود یکباره همه چیز تمام شود.

 1. تغییر مسؤل پروژه

«جمعه شما مسؤل یک پروژه می شوید و دوشنبه همکارتان رهبری آن را به عهده دارد.» حق شما اعتراض کردن است. اما از این موارد دوری کنید: «چرا کار من را به فلان همکار ارجاع دادید؟» عجله نکنید و با فکر صحبت کنید. در یک ملاقات حضوری بگوید: «من واقعاً تمام تلاشم را کرده بودم که در این کار موفق شویم. چه چیزی باعث تغییر برنامه ها شد؟»

 1. رئیس بد ترسو

اگر او طوری رفتار می کند که انگار دنیا به آخر رسیده است، حتماً در کل فضای اداره وحشت و حواس پرتی ایجاد می شود. «سعی کند جنبه های مثبت را با روش های منطقی به او نشان دهید.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)