7 عادت مالی بسیار موثر برای افراد

  • توسط توماج آبرین
  • 27/12/2019
  • 0
عادت مالی

درست مثل بستنی گوشت و تقلید کردن از «Call Me Maybe»، که روند های خود یاری فرآیند هایی زود گذر هستند. اما کتاب «7 عادت مالی بسیار موثر» اثر Stephen Covey که بیش از 25 میلیون نسخۀ کپی از آن فروخته شد، یکی از عناوینی ست که هنوز به زندگی امروز مرتبط است، با اینکه 28 سال پیش برای اولین بار منتشر شد.

همچنین این کتاب بسیار جهت مدیریت پول مفید است. در اینجا چگونگی استفاده از عادت های درون کتاب به منظور ارتقاء وضعیت مالی آمده است.

عادت 1: فعال باشید

آیا می خواهید ثروتمند شوید یا فقط به لحاظ مالی دارای ثبات شوید؟ از همین حالا شروع کنید. طراح مالی Jill Schlesinger سفیر CFP Board می گوید: «هرچه زودتر به چیزهای خوب عادت کنید، راحت تر ثبات پیدا می کنند و به بهترین شکل بازخورد اهداف بلند مدت تان را خواهید دید».

Covey می نویسد بیشتر از آنکه نگران شرایطی باشید که بر آن کنترل ندارید یا کنترل کمتری دارید، که آیا اقتصاد یا نوسانات در بازار موثر است یا خیر، بر روی چیزهایی که می توانید انجام دهید تمرکز کنید. فکر کنید: یک طرح پرداختی بدهی ایجاد کنید، پول تان را به شکل خودکار از هر چکی که دریافت می کنید کنار بگذارید تا ذخیره شود و سرمایه گذاری تان را تنوع ببخشید (یک حرکت طراحی شده جهت پایین آوردن ریسک).

عادت مالی

عادت 2: با یک تصمیم نهایی در ذهن عادت مالی تان را شروع کنید.

Covey می نویسد: «اگر آگاه نیستید که چه کسی هستید و از زندگی چه می خواهید، پس دیگر افراد و محیط ها را تحت فشار قرار دهید تا شما و زندگی تان را شکل دهند».

همچنین اگر ندانید که مسیرتان کجاست ایجاد یک طرح مالی بسیار دشوار است. طرح یک پاداش یا جایزه هنگامی که انگیزه تان را از دست داده اید بسیار وسوسه انگیز است. دربارۀ رویا بلند مدت تان فکر کنید و کار کنید تا به آن دست یابید.

Mary Gresham دارای مدرک دکترا به عنوان تراپیست (درمانگر) مالی در آتلانتا می گوید، برای دسترسی به موفقیت باید اهداف بزرگتان را با تلاش های کوچک انجام دهید و پیشرفت تان را در طول راه ببینید.

عادت 3: اولین چیزها را در ابتدا قرار دهید.

هزینه ها و ذخیره های مالی تان و هرآنچه را که در آخر ماه باقی مانده را پوشش دهید. برای ثروتمند شدن ابتدا هر برگه چکی که دریافت می کنید را به طور خودکار به عنوان یک عادت مالی در حساب بانکی تان سپرده گذاری کنید و سپس آن را به صورت خودکار به حساب بازنشستگی و هر حساب سرمایه گذاری دیگر و حساب ذخیره سازی انتقال دهید. از این طریق یاد می گیرید چگونه زندگی کنید و به پولتان فرصت رشد کردن می دهید، بنابراین پول بیشتری در آینده خواهید داشت.

عادت 4: برد-برد فکر کنید.

اگر در دورۀ بحران اقتصادی فارغ التحصیل شوید برای داشتن شغلی که تردید دارید تا درباره اش مذاکره کنید شانس بیشتری خواهید داشت. اما اگر به دنبال آن نباشید نمی توانید به دستش بیاورید.

هنگامی که بر منافع مشترک متمرکز می شوید بر یک تفکر برد برد تاکید داشته باشید. Schlesinger می گوید «اساس صحبت تان باید بر چگونگی افزودن ارزش باشد، نه اینکه سال ها در یک جای ثابت، بدون هیچ پیشرفتی باقی بمانید». اگر پاسخ خیر است، آنچه را که می توانید انجام دهید درخواست کنید و پس از شش ماه دوباره آن را بررسی کنید.

 

عادت 5: ابتدا برای فهمیدن جست و جو کنید، سپس درک کنید.

پول بالا ترین منبع ارتباطی است اما صرفا همیشه این طور نیست. گراهام می گوید «معمولا هنگامی که والدین دربارۀ عادت مالی صحبت می کنند هر شخص چیزی را که می خواهد بگوید آماده می کند در حالی که دیگری دارد صحبت می کند». در عوض زمان تان را نگه دارید و توجه کنید. هنگامی که نوبت صحبت کردن شما فرا رسید بر تجارب تان متمرکز شوید. گراهام می گوید «بیشتر از واژۀ من استفاده کنید تا واژۀ تو، و مسئولیت بر عهده بگیرید».

 

عادت 6: هم افزایی

بله، Covey را به خاطر آن کلمات آزاد دهنده سرزنش کنید. کار گروهی می تواند با حرف آخرتان تفاوت هایی داشته باشد. Schlesinger می گوید «افراد مطمئن می توانند با موفقیت به هدف مالی شان برسند اما اکثر ما به کسی نیاز داریم تا به ما روحیه بدهد». این بدان معناست که از یک دوست بخواهید به شما ایده بدهد، یک گروه به عنوان حامی مالی ایجاد کنید یا یک مشاور مالی به خدمت بگیرید.

عادت مالی

 

عادت 7: اره تان را تیز کنید.

این به معنی چیزی است که Covey «بیشترین دارایی که می توانید داشته باشید» نام گذاری می کند. این کار شامل بررسی های منظم است تا اطمینان دهد که اقدامات تان شما را به اهدافی که برای شما مهم هستند نزدیک می کند، و به دنبال جاهایی باشید که پیشرفت شما را تقویت می کند. این کار شامل ریکاوری کردن و جایزه دادن به خود، به هنگام پیشرفت نیز می باشد.

این کار می تواند به سادگی پس انداز هفتگی به منظور خرج کردن، جشن گرفتن به هنگام نقطۀ عطف مالی به همراه افرادی که بهشان اهمیت می دهید یا انگیزه دادن به خودتان به منظور تکمیل وظایف مالی، باشد. (مانند تماشای برنامه مورد علاقه تان پس از تمام کردن فرآیند به روز رسانی بودجه). این کار همچنین به شما این اطمینان را می دهد تا نه تنها از سلامت مالی بلکه از سلامت فیزیکی و ذهنی خود آگاه باشید، برای اینکه می توانید به طور کامل از ثمرۀ تلاش تان لذت ببرید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)