رکود اقتصادی چه تأثیری بر زندگی افراد عادی دارد؟

  • توسط pooladmin
  • 15/08/2020
  • 0
رکود اقتصادی

انگلیس برای اولین بار در ۱۱ سال وارد رکود اقتصادی شده است. اما رکود دقیقاً به چه معنی است؟

رکود چیست؟

در مواقع عادی، اقتصاد یک کشور رشد می‌کند و شهروندان آن کشور به طور میانگین با افزایش ارزش کالاها و خدماتی که تولید می‌کنند (تولید ناخالص داخلیGDP) ‌ثروتمندتر می‌شوند.
اما گاهی اوقات ارزش کالاها و خدمات تولید شده افت می‌کند. رکود معمولاً زمانی تعریف می‌شود که این اتفاق برای دو دوره سه ماهه یا چهار ماهه متوالی رخ دهد.
این اتفاق اکنون برای اولین بار از سال ۲۰۰۹ در انگلستان رخ داده است. اگر رکود طولانی مدت ادامه داشته باشد یا شدید باشد به عنوان دوره رکود بزرگ شناخته می‌شود.

چرا رکود اهمیت دارد؟

برای اکثر جامعه، رشد اقتصادی اتفاقی خوب است و معمولاً به این معنی است که مشاغل بیشتری وجود دارد و شرکت‌ها سود بیشتری دارند و می‌توانند به کارمندان و سهامداران پول بیشتری بپردازند.
اقتصاد رو به رشد همچنین بدان معنی است که دولت پول بیشتری از طریق مالیات دریافت می‌کند. بنابراین می‌تواند مالیات‌ها را کاهش داده یا پول بیشتری برای مزایا، خدمات عمومی‌ و دستمزد کارگران دولت هزینه کند.
وقتی اقتصاد کوچک می‌شود، همه این موارد برعکس می‌شود.

رکود

چه مشکلی انگلستان را به رکود سوق داده است؟

داده‌های رسمی ‌در ۱۲ آگوست تأیید کرد که انگلیس برای برای اولین بار پس از ۱۱ سال وارد رکود اقتصادی شده است. تولید ناخالص داخلی انگلیس در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ (ژانویه تا مارس) با ۲.۲٪ کاهش روبرو شده زیرا اقتصاد کم کم اثرات قرنطینه را احساس می‌کند.
داده‌های مربوط به سه ماهه دوم (آوریل تا ژوئن) شدیدترین میزان سقوط GDP با ۲۰.۴٪ نزول را نشان داد زیرا قرنطینه بسیاری از مناطق اقتصادی را به تعطیلی کشاند.
این دو فصل متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی تأیید می‌کند که انگلستان در رکود اقتصادی قرار دارد.
صندوق بین المللی پول (IMF) کاهش شدیدی برای تولید ناخالص داخلی در کل سال ۲۰۲۰ پیش بینی می‌کند. این پیش بینی حاکی از سقوط ۸٪ برای ایالات متحده و ۱۰.۲٪ برای انگلستان است.
صندوق بین المللی پول تخمین می‌زند که کل اقتصاد جهان در سال جاری ۴.۹٪ کوچک‌تر شود و این بدترین رکود از زمان رکود بزرگ در دهه ۱۹۳۰ محسوب می‌شود.

رکود اقتصادی چگونه می‌تواند بر افراد عادی تأثیر بگذارد؟

ممکن است برخی افراد شغل خود را از دست بدهند یا دریافت ترفیع و افزایش دستمزدها دشوارتر شود. فارغ التحصیلان و متقاضیان شغل اولی بسختی می‌توانند شغلی پیدا کنند.
بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که رکود اقتصادی انگلستان کمتر از حد انتظار است اما بهبود آن طول می‌کشد. انتظار می‌رود که اقتصاد این کشور در سال جاری ۹.۵٪ کوچک شود که در مقایسه با پیش بینی قبلی (۱۴٪) تا حدود زیادی بهتر است.
با این حال، درد رکود اقتصادی به طور معمول در کل جامعه احساس نمی‌شود و نابرابری می‌تواند افزایش یابد. به عنوان مثال، بسیاری از مالکان خانه در انگلستان که در آخرین رکود اقتصادی شغل خود را حفظ ‌کردند در این دوره هم اوضاع بهتری خواهند داشت. پرداخت بهره وام برای بسیاری از افراد به طرز چشمگیری کاهش یافته است که باعث کاهش هزینه این افراد می‌شود.
دیگران، مانند مستمری بگیران یا کارمندان بخش دولتی، عملکرد بدتری خواهند داشت.

آخرین رکود چه مدت طول کشید؟

در بریتانیا آخرین رکود اقتصادی ناشی از بحران مالی جهانی، پنج فصل ادامه داشت از سه ماهه دوم سال ۲۰۰۸ به بعد.
تولید ناخالص داخلی در کل دوره ۷.۲٪ کاهش یافت. بیکاری به شدت افزایش یافت اما دو سال بعد دوباره رو به نزول گذاشت. اما کسری عظیمی در این میان وجود داشت جایی که شکافی بین افزایش مالیات از سوی دولت و آنچه در خدمات عمومی ‌هزینه می‌شد بوجود آمد.
این امر منجر به دو برابر شدن بدهی ملی و یک برنامه طولانی مدت ریاضت اقتصادی شد. در بسیاری از زمینه‌ها بجز بهداشت، آموزش و کمک‌های بین المللی، هزینه‌های دولت کاهش چشمگیری به خود دید.

چه زمان رکود پایان خواهد یافت؟

بانک مرکزی انگلیس پیش بینی کرده است که اقتصاد انگلیس در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ رشد خواهد کرد، بنابراین طبق تعریف رسمی‌، رکود اقتصادی ممکن است در حال پایان باشد. با این حال برخی از بدترین اثرات رکود اقتصادی به ویژه بیکاری، تازه شروع به ظهور می‌کنند.
صندوق بین المللی پول پیش بینی می‌کند که اقتصاد جهان در سال آینده رشد خواهد کرد. با این حال هیچ نهادی نمی‌داند این بهبودی تا چه میزان قدرتمند خواهد بود. اگر همه مشاغلی که در طول همه گیری بسته شده‌اند به سرعت باز شوند، عواقب رکود شدت کمتری خواهد داشت.
با این حال نگرانی از گسترش ویروس در آینده وجود دارد و ممکن است افراد تمایل به مسافرت یا بیرون رفتن نداشته باشند، بنابراین عواقب این پاندمی برای سال‌ها احساس خواهد شد.

چه کاری می‌توان انجام داد؟

کشف واکسن به بهبود قدرتمندتر اقتصادی کمک می‌کند اما تا آن زمان چند راه علاج دیگر در دسترس است.
در رکودهای پیشین بانک‌های مرکزی نرخ بهره را کاهش می‌دادند، بنابراین مردم عادی و کسب و کارها می‌توانستند راحت تر وام بگیرند و مقدار بیشتری هزینه کنند.
اما اکنون نرخ بهره در بسیاری از مناطق نزدیک به صفر بوده و کاهش بیشتر ممکن نیست. دولت‌ها در سراسر جهان در حال حاضر پول‌های زیادی برای حمایت از اقتصاد خود قرض گرفته‌اند و این قرض‌ کردن‌ها با هزینه‌هایی همراه است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید