تعریف دقیق ریاضیات اقتصادی چیست؟

  • توسط محمد عطاری
  • 19/07/2019
  • 0
ریاضیات اقتصادی

اکثر مطالعات اقتصادی به درک متدهای آماری و ریاضی نیاز دارد. ریاضیات اقتصادی دقیقا چیست؟ بهترین تعریف از ریاضیات اقتصادی می تواند یک زیرمجموعه از علم اقتصاد باشد که جنبه های ریاضیاتی اقتصاد و تئوری های اقتصادی را بررسی می کند. به عبارت دیگر، علوم ریاضی مثل محاسبات، جبر ماتریکس، و معادلات دیفرانسیل برای تشریح تئوری های اقتصادی و بررسی فرضیه های اقتصادی استفاده می شوند.

طرفداران ریاضیات اقتصاد بر این باورند که اولین برتری این نوع رویکرد این است که ساخت روابط اقتصادی نظری را از طریق کلی سازی به صورت ساده ممکن می سازد. سادگی این رویکرد در مطالعه اقتصاد مسلما به صورت ذهنی است. این افراد دوست دارند که در ریاضی پیشرفته مهارت کافی بدست بیاورند. درک ریاضیات اقتصادی  برای دانش آموزانی که به دنبال گرفتن مدرک در این رشته هستند حائز اهمیت است چرا که مطالعات اقتصاد پیشرفته بهره بسیاری از استدلال و مدل سازی ریاضی می برد.

ریاضیات اقتصادی

ریاضیات اقتصادی در مقابل اقتصاد سنجی

همانطور که اکثر دانشجویان اقتصاد تایید می کنند، تحقیقات اقتصاد مدرن قطعا نمی تواند از مدل سازی ریاضیاتی فاصله بگیرد اما استفاده آن از ریاضی در بین زیرمجموعه های بیشمار آن متفاوت است. رشته هایی مثل اقتصاد سنجی به دنبال بررسی سناریوهای اقتصاد در دنیای واقعی و فعالیت از طریق متدهای آماری هستند. از سوی دیگر ریاضیات اقتصادی را می توان همتای اقتصاد سنجی در نظر گرفت. ریاضیات اقتصادی به اقتصاد دانان این اجازه را می دهد که فرضیه های قابل آزمایش را بر روی موضوعات و مباحث پیچیده فرمول سازی کند. ریاضیات اقتصادی همچنین به اقتصاد دانان اجازه می دهد که پدیده های قابل مشاهده را به صورت کمی توضیح بدهند و تفاسیر بیشتر یا آماده سازی راه حل های ممکن را پایه ریزی کنند. اما این متدهای ریاضیاتی که اقتصاد دانان استفاده می کنند محدود به ریاضیات اقتصادی نیستند. در واقع خیلی از آن ها در دیگر علوم نیز استفاده می شوند.

 

ریاضی در ریاضیات اقتصادی

این متدهای ریاضیاتی معمولا چیزی فراتر از جبر و هندسه دوران دبیرستان است و به یک قانون ریاضیاتی محدود نمی شود. اهمیت این متدهای پیشرفته ریاضیاتی در فصل ریاضیات کتاب هایی که قبل از فارغ التحصیلی در رشته اقتصاد باید بخوانید به خوبی توضیح داده شده است.

داشتن یک درک درست از ریاضیات برای موفقیت در اقتصاد ضروری است. اکثر دانشجویان کارشناسی، به خصوص آن هایی که از آمریکا شمالی می آیند، از وجود برنامه های ریاضیاتی در اقتصاد تعجب می کنند. ریاضی آن فراتر از جبر و محاسبات است چرا که بیشتر با اثبات ها مثل “(X_n) را یک توالی کوچی در نظر بگیرید. نشان بدهید که اگر (X_n) یک زیرمجموعه همگرا داشته باشد در نتیجه خود توالی نیز همگرا است.”

علم اقتصاد از همه شاخه های ریاضیات استفاده می کند. برای مثال، مقدار قابل توجهی از ریاضیات خالص، مثل آنالیز واقعی، در نظریه های اقتصاد خرد دیده می شوند. رویکردهای روش عددی از ریاضیات کاربردی نیز در خیلی از گرایش های اقتصاد استفاده می شوند. معدلات دیفرانسیل جزئی که معمولا با فیزیک همراه است در اکثر کاربردهای علم اقتصاد خصوصا بخش مالی و قیمت گذاری پدیدار می شود.  چه بهتر باشد و چه بدتر، علم اقتصاد به یک موضوع مطالعاتی فوق العاده تخصصی تبدیل شده است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)