چطور یک میلیاردر شویم – 7 ویژگی افراد ثروتمند

 • توسط محمد عطاری
 • 04/07/2019
 • 0
افراد ثروتمند

در 1916 جان راکفلر پدر صنعت نفت، به اولین میلیاردر جهان تبدیل شد. طبق مجله فوربز تقریبا یک قرن بعد در سال 2015، 536 آمریکایی میلیاردر در بین 1826 میلیاردر جهان وجود داشتند. این عدد در واقع کم است چرا که مجله Wealth-X and UBS Billionaire Census تخمین زده که 2325 میلیاردر در سال 2014 در جهان وجود داشتند که 609 نفر آن ها آمریکایی هستند.

تشخیص آن افرادی که میلیاردر هستند از افراد ثروتمند می تواند کار دشواری باشد چرا که خیلی از افراد ثروتمند در مورد اعلام عمومی جزئیات ثروت خود با احتیاط رفتار می کنند. همچنین برای خیلی از افراد رشد ثروت شخصی هدف به حساب نمی آید و فقط محصول جانبی تجارت آن هاست. دونالد ترامپ، شخص با نفوذ صنعت املاک که رتبه 405 را در لیست سال 2015 فوربز از آن خود کرده است، در کتاب خود “ترامپ: هنر معامله کردن” توضیح می دهد که پول هیچ وقت انگیزه قوی ای برای او نبوده است و فقط برای حفظ امتیاز بوده است. وی می گوید: هیجان اصلی در خود بازی است.

بر طبق اداره آمار ایالات متحده در 1916، راکفلر تنها میلیاردر بین حدود 102 میلیون نفر جمعیت آمریکا بود. امروزه 320 میلیون نفر در آمریکا زندگی می کنند و به ازای هر 600 هزار نفر یک میلیاردر وجود دارد. با فرض بر اینکه تعداد افراد ثروتمند آمریکا به نرخ تاریخی 6.49 % افزایش سالانه خود ادامه دهد، بیشتر از 4800 میلیاردر آمریکایی در سال 2050 وجود خواهند داشت که در واقع یک میلیاردر به ازای هر 91 هزار نفر جمعیت تخمینی آن زمان آمریکا خواهد بود. رویای ثروتمند شدن دیگر مثل قبل دور نیست.

افراد ثروتمند

میلیاردر کیست؟

به طور ساده، افراد ثروتمند کسانی هستند که دارایی خالص 1 میلیارد یا بیشتر دارند. به عبارت دیگر، اگر بتوانید تمام دارایی های خود را به پول نقد تبدیل کنید، بدهی های خود را صاف کنید و 1 میلیارد دلار باقی بماند شما یک میلیاردر هستید. داشتن یک میلیارد دلار دارایی و 900 میلیون دلار بدهی شما را به یکی از افراد ثروتمند تبدیل نمی کند هر چند که شما و خانواده تان دیگر نگران هزینه دانشگاه یا بازنشستگی نخواهید بود.

یک میلیارد دلار مثل تمام اعداد بزرگ به سختی درک می شود. برای مثال، شمردن تا این عدد با سرعت یک دلار در ثانیه می تواند یک شغل همیشگی برای سه نفر که 40 ساعت در هفته کار می کنند باشد. اگر شما آن ها را در سن 21 سالگی استخدام کنید آن ها موفق خواهند شد که کار را 44 سال بعد به اتمام برسانند با این فرض که آن ها بدون یک روز مریضی و روزی 8 ساعت کار کنند. یک دلاری های شمرده شده می تواند یک ساختمان با ابعاد یک زمین فوتبال با ارتفاع 8.3 فوت را پر کند و وزنی معادل 1100 تن خواهد داشت.

در بحث قدرت خرید، یک میلیارد دلار برابر با:

 • 53 میلیون ورود سالانه به دیزنی لند یا در واقع ورود هر مرد، زن و یا بچه ای که در فیلادلفیا زندگی می کند.
 • 21900 کادیلاک CTS لوکس که بتوانید تا 60 سال هر روز یک کادیلاکمتفاوت سوار شوید. اگر آدم صرفه جویی هستید می توانید خودتان و همسرتان هر کدام یک هندا سیویک جدید را هر روز سوار شوید.
 • بیشتر از 95 میلیون پیتزا بزرگ از پیتزا هات یا 167 میلیون وعده بیگ مک به همراه سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه.
 • بیشتر از 2.000.000 دور بازی گلف در زمین کالیفورنیا توپ های کافی که شما و 99 نفر از دوستانتان را برای هر روز بازی کردن تا 55 سال آینده در این زمین خاص و خیلی گران پوشش دهد.
 • کرایه 50 هزار سفر 121 روزه به دور دنیا در کشتی ملکه الیزابت. در واقع با یک میلیارد دلار شما و 415 نفر از دوستانتان می توانید یک سال کامل بر روی این کشتی بمانید و از یک بندر به بندر دیگر بروید.

در حالی که برخی افراد ثروتمند که در دارایی خود افراط می کنند، صاحب کشتی هستند، ماشین های خاص سوار می شوند، با جت های شخصی سفر می کنند، و در عمارت های بزرگی در سرتاسر جهان زندگی می کنند، بقیه آن ها به طرز عجیبی خسیس هستند. بر طبق مصاحبه مجله فوربز وارن بافت نفر سوم لیست فوربز، هنوز هم در همان خانه اماها که 50 سال پیش در ازای مبلغی بیشتر از 30 هزار دلار خریداری کرد زندگی میکند، از استفاده از جت شخصی اجتناب می کند و با پروازهای معمولی سفر می کند.

افراد ثروتمند

ویژگی ها و تجربیات افراد ثروتمند

در حالی که افراد ثروتمند خاص هستند، بررسی لیست فوربز نشان می دهد که نقاط اشتراک زیادی دارند:

 • رسیدن به وضعیت ثروت زمان بر است. میانگین سن لیست فوربز 63 سال است و بیشتر از 90 درصد افراد بالای 45 سال سن دارند. با ورود افراد جوان به این لیست استثانا های قابل توجهی برای این قانون وجود دارند چرا که محصولات و خدمات امروزه از طریق پیشرفت های تکنولوژی امکان پذیر است. به ترتیب در سن 25 و 26 سالگی، ایوان اپیگل ( شماره 1.250) و بابی مورفی (شماره 1250) برنامه موبایلی اسنپ چت را راه اندازی کردند و طبق ادعای CNN در فوریه 2015 تا 19 میلیارد دلار سفراش دریافت کردند. الیزابت هولمز ( شماره 360) در سن 31 سالگی Theranos یک شرکت آزمایش خون که در 2014 ارزشی برابر با 9 میلیارد دلار داشت را راه اندازی کرد.و مارک زاکربرگ 31 ساله، ( شماره 16) ثروتی معادل بیشتر از 30 میلیارد دلار سهام فیس بوک دارد.
 • تحصیلات مهم است اما ضروری نیست. تقریبا دو سوم میلیاردرها داخل لیست فوربز فارغ التحصیلان دانشگاه هستند که اکثر آن ها مدرک مهندسی و در ادامه آن تجارت دارد. از 400 پولدار برتر آمریکا، 29 نفر آن ها مدرک فوق لیسانس و 21 نفر دکتری دارند. به طرز ناامید کننده ای، طبق ادعای Business Insider، لیگ ایوی مدارس 4 از 4 مدرسه ای که فارغ التحصیلان آن ها ثروتمند می شوند را در خود جای داده است. به طور تعجب آوری، بیشتر از 30 درصد پولدارترین افراد از حمله بیل گیتس( مایکروسافت، نفر اول لیست) و زاکربرگ (هر دو اخراجی دانشگاه هاروارد) در لیست مجله فوربز هیچ مدرک تحصیلی ای ندارند. مایکل دل ( کمپانی دل، دانشگاه تگزاس در آستین) استیو جابز (اپل، دانشگاه رید) و لری الیسون ( شرکت اوراکل، دانشگاه شیکاگو) هم موفق به فراغت از تحصیل نشدند.
 • پول خانوادگی کمک می کند، اما حیاتی نیست. 60 درصد افراد ثروتمند دارایی خود را خودشان بدست آوردند که این رقم شامل افرادی چون گیتس، بافت و الیسون نیز می شود که خانواده آن ها از طبقه متوسط جامعه بودند. حدود یک چهارم آن ها پول خانوادگی به ارث بردند و از آن چول برای رسیدن به ثروتی عظیم استفاده کردند. در میان این افراد ثروتمند، کارلوس اسلیم هلو که به عنوان وارن بافت مکزیک هم شناخته می شود ( شماره دو)، برادران کاچ ( شماره شش) اعضای خانواده مارس (شماره 22) و ابیگیل جانسون از سرمایه گذاری فیدلیتی ( شماره 85) حضور دارند. حدود 15 درصد آنها با همان پول به ارث رسیده نیز میلیاردر به حساب می آیند (میراث سام والتون وی را به نفر ششم لیست فوربز تبدیل کرده است).
 • ازدواج برای افراد ثروتمند یک کیسه مخلوط است. تقریبا دو سوم لیست فوربز در حال حاضر متاهل هستند و برخی از آن ها چند مرتبه ازدواج کرده اند (لری الیسون 4 همسر و رونالد پرلمن پنج همسر). ظاهرا زندگی با یک پولدار یا کسی دارایی بسیاری دارد، کار آسانی نیست. جاستین ماسک، همسر پیشین الون ماسک (شماره 100) آن هایی را که به موفقیت های خارق العاده ای میرسند اینگونه توصیف می کند، ” دمدمی مزاج و بد رفتار. آن ها اختلال نعوظ دارند، اوتیستیک هستند، ADD دارند، میخ هایی مربعی شکل در سوراخ هایی گرد هستند، مردم را عصبانی می کنند، وارد مجادله می شوند، و توی صورت روزنامه چی می خندند.” در همین زمان، بیل گیتس سال است که با همسر خود ملیندا گیتس ازدواج کرده است در حالی که کارلوس اسلیم هلو (شماره 2) و وارن بافت به ترتیب بعد از 32 و 52 سال طلاق گرفتند. مؤسسین سایت آمازون، جف بزوس ( شماره 15) و میشل دل ( شماره 47) هر کدام بیشتر از 20 سال است که متاهل هستند. اریک اشمیت گوگل (شماره 137) بیش از 30 سال است که متاهل است و فیل نایت مالک شرکت نایک ( شماره 35) نزدیک به 50 سال است که متاهل است.
 • شغل هایی در زمینه های تکنولوژی، مالی و املاک می تواند درآمد بزرگی به همراه داشته باشد. منبع ثروت اکثر افراد ثروتمند، توسعه و بهبود یک تکنولوژی تفرقه افکن و در مسیر اصلی پیشنهاد شرکت خود قرار گرفتن است. برای مثال، مایکروسافت ( گیتس، پال الن و استیو بالمر)، گوگل (لری پیج، سرجی بین و اریک اشمیت) سایت آمازون (بزوس) و فیس بوک (زاکربرگ) شرکت هایی هستند که فقط از طریق یک تکنولوژی جدید به وجود آمده اند. دیگر افراد ثروتمند به طور مستقیم در بازار مالی حضور دارند با اهرم سرمایه خود و پول دیگر سرمایه گذارارن درآمد بالایی کسب می کنند. وارن بافت احتمالا معروف ترین سرمایه گذار وال استریت است اما مدیران صندوق هزینه مثل جورج سروس ( شماره 29) ری دالیو ( شماره 60) و جیمز سیمون ( شماره 76) نماینده آن 20 درصد افراد ثروتمندی هستند که وال استریت را خانه خود می دانند. گروه سومی، دزدان دریایی بخش املاک، ثروت خود را از مالکیت و توسعه املاک بدست آوردند که خیلی ها آن را اهرم کلاسیک پیش قسط کم و رهن بالا می نامند. این گروه شامل دونالد برین (شماره 64)، دونالد ترامپ ( شماره 405)، جف سوتون (شماره 557) و دیویس والنتاس ( شماره 1054) می شود.

افراد ثروتمند

روش های کلیدی میلیاردر شدن

رسیدن به ثروت زیاد تنها با سخت کوشی و عزم قوی حاصل نمی شود، بلکه عناصر بسیار مهمی نیز دارد. همانطور که جاستین ماسک می گوید، ” خیلی از افراد به سختی کار می کنند و بدون هیچ ایرادی از سمت آن ها – بد شانسی، محیط اشتباه، وضعیت بدبختی- تنها برای بقا می جنگند. عزم قوی و سخت کوشی نیاز است، اما آن ها کمترین اهمیت را دارند.”

در حالی که خیلی از افراد ثروتمند مخصوصا آن هایی که خودشان ثروت خود را بدست آوردند، با نظر خانم ماسک در مورد سخت کوشی موافق خواهند بود و همینطور تمام مشتاقان ثروت را به موارد زیر توصیه می کنند:

افراد ثروتمند

1. به طبل زن خود گوش دهید

وضعیت بهینه خود را پیدا کنید و سعی نکنید چیزی که برای دیگران خوب بوده است را کپی کنید. بر روی چیزی که دنیا می خواهد و به آن نیاز دارد تمرکز کنید.

برای مثال، بر اساس مجله فورچون، یک فرد جوان در سال 2008 در پاریس موفق به یافتن تاکسی نشد، و همین امر منتج به تاسیس UberCab و توسعه آن به عنوان یک برنامه موبایلی برای وصل کردن مسافران به راننده ها در یک اقتصاد مشترک شد. این برنامه در سال 2010 در سان فرانسیسکو شروع به کار کرد و در حال حاضر در کشورهای سراسر جهان استفاده می شود. دو مؤسس Uber – تراویس کالانیک و گرت کمپ- در رتبه 283 لیست فوربز قرار گرفتند که هر کدام از آن ها ثروتی برابر با 5.3 میلیارد دلار داشتند.

بر اساس مجله فوربز، دو دانشجو MIT، درو هاستون و آرش فردوسی، یک سرویس میزبان فایل را در سال 2007 راه اندازی کردند چرا که به مدام فلش دیسک خود را فراموش می کردند. سرویس آن ها،Dropbox، به اشتراک گذاری فایل ها را آسان تر و در عین حال امن کرد. با اینکه هنوز یک شرکت خصوصی است، ارزش Dropbox بیشتر از 10 میلیارد دلار است. مدیر ارشد آن، درو هاستون ( شماره 1533)  ثروت خالصی برابر با 1.21 میلیارد دلار دارد. به دنبال ایده هایی بروید که شما مجذوب و مجبور می کند و در مواقعی که ادامه راه سخت می شود شما را حفظ می کند.

2. رویاهای بزرگ داشته باشید

چه چیزی را می توانید تولید کنید که خاص، جذاب و مفید باشد و توانایی تغییر زندگی و شروع یک تجارت را داشته باشد؟ هیچ پولداری یک تجارت را با هدف موفقت نسبی شروع نکرده است.

بیل گیتس در سن 19 سالگی یکی از اولین نفراتی بود که متوجه شد کامپیوتر شخصی می تواند انقلابی در تجارت، آموزش، ارتباطات و تفریحات ایجاد کند اگر کار کردن با آن ها آسان شود که همه بتوانند از آن ها استفاده کنند. این فکر منتج به تاسیس مایکروسافت شد. جف بزوس، مؤسس آمازون آینده ای را دید که فروشندگان مجازی می توانستند در آن عملیات آجر و ملات را با هزینه کمتر، انتخاب بیشتر و خدمات مشتریان بهتر انجام دهند. افراد ثروتمند متخصص تشخیص امور ممکن و تبدیل آن ها به واقعیت هستند.

افراد ثروتمند

3. کاملا متعهد به موفقیت باشید

هیجان را فراموش کنید، موفقیت درباره وسواس است. مارک کوبان (شماره 603) که بعد از فروش شرکت خود، Broadcast.com به یاهو در اواخر سی سالگی خود میلیاردر شد می گوید: هیچ وقت یک شرکت را احداث نکنید مگر اینکه درباره آن وسواس داشته باشید و کاری باشد که عاشق آن باشید. اگر یه راه خروج دارید وسواس نیست.” وقتی که شرکت خود را می ساخت، کوبان حتی نمی توانست نامزد داشته باشد، هفت سال بدون تعطیلات کار کرد و در طی آن زمان حتی یک کتاب داستان نخواند : “من کاملا متمرکز روی کارم بودم.”

بیل گیتس در بیست سالگی و در حین ساخت مایکروسافت هیچ روزی به مرخصی نرفت. مارک زاکربرگ به کارآفرینان می گوید که سریع حرکت کنند و چیزها را بشکنند- منظور از چیزها روش های سنتی تجارت است.

4. از شکست خوردن نترسید

بدانید که ممانعت از تمام اشتباهات و مشکلات غیر ممکن است پس از شکست، حتی آن هایی که در نگاه بقیه عجیب و مسخره هستند، نترسید. اولین مغازه سام والتون در آرکانساس ورشکست شد. پلتفورم نیوتون اپل یک شکست به تمام معنا بود اما درس هایی که از آن گرفته شد منتج به تولید آیپد و آیفون شد. و کامپیوتر لیزا اپل آن چنان شکستی بود که جابز موقعیت خود در شرکت را از دست داد.

جیمز دیسون ( شماره 318)، مخترع انگلیسی جارو برقی های دیسون، در طی 15 سال، 5127 نمونه اولیه تولید کرد تا بالاخره توانست محصولی را تولید کند که بتواند به بازار ببرد. کارلوس اسلیم هلو بر این عقیده است که بهترین موقعیت ها جایی یافت می شود که بقیه از افتادن می ترسند، ” وقتی که بحرانی وجود دارد، زمانی است که برخی افراد دوست دارند فرار کنند و همان زمانی است که ما دوست داریم وارد شویم.”

افراد ثروتمند

5. به جزئیات توجه کنید

طبق نظر هاروی فایراستون، مؤسس شرکت رینگ و لاستیک فایراستون، ” موفقیت مجموع جزئیات است.” استیو جابز، یکی از مؤسسین اپل، در مورد توجه خود به جزئیات بد نام بود- هیچ جزئیاتی آنقدر کوچک نبودند که بشود از آن ها گذشت. بر اساس NPR، جابز یک بار در صبح یک شنبه با یکی از مدیران اجرایی گوگل تماس گرفت که بگوید از رنگ لوگو گوگل که در آیفون ها به نمایش در می آید رضایت ندارد. در مراحل اولیه، احتمال اینکه شرکت ها به خاطر سهل انگاری در مورد جزئیات شکست بخورند زیادتر است تا اینکه آن کارآفرین تصویر کلی را از دست داده باشد.

6. یک تیم مطمئن از شرکا و مشاوران بسازید

هیچ شخصی به تنهایی نمی تواند میلیاردر شود. هر کسی در مسیر خود به کمک نیاز دارد. همانطور که بتمن رابین را داشت، گیتس نیز پال الن و سپس استیو بالمر را در ساخت مایکروسافت در کنار خود داشت. به طور مشابه، هر دو استیو ( جابز و وزنیاک) در ابتدا اپل را مدیریت می کردند. وارن بافت از سال 1975 با چارلز مانگر (شماره 1553) کار کرده است.

یک همکار مطمئن از شما حمایت می کند، به عنوان هیئت مدیره شما عمل می کند و هیچ ترسی از انتقاد در زمانی که شما بدان نیاز دارید ندارد. اگر شما رئیس قطار هستید، او به عنوان دیده بانی عمل می کند که مراقب است در مورد چیزی سهل انگاری صورت نگیرد. او شما را متعادل و متمرکز نگه می دارد. هیچ وقت از کار کردن با افرد باهوش تر از خود یا آن هایی که ابزاری دارند که شما ندارید، نترسید.

7. هیچ وقت مشتری را فراموش نکنید

محصولات و خدمات خود را خلق کرده و بر روی آن ها سرمایه گذاری کنید و هدف اصلی شما حفظ رضایت مشتری باشد. پال گتی که توسط مجله فورچون به عنوان ثروتمندترین شهروند آمریکا در سال 1957 نام گذاری شد ادعا می کرد ” فردی که بتواند راه بهتر، سریعتر یا اقتصادی تری برای تولید یا انجام چیزی ارائه دهد آینده و ثروت خود را در نوک انگشتان خود دارد.”

اعانه دهنده فوربز، جفری دورمن، اشاره می کند که 75 درصد افراد ثروتمند سال 2015 با فروختن چیزی که مشتریان آن ها می خواستند به ثروت خود رسیدند. وی می گوید آن ها شرایط بهتری برای مشتریان خود فراهم کردند و این وضعیت برد برد برای مشتری و فردی که محصول یا خدمات را ارئه میدهد بود.

افراد ثروتمند

حرف آخر

با دانستن اینکه موفقیت زیاد ممکن است، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • دارایی خیلی زیاد به صورت خودکار باعث خوشحالی شما نمی شود. راسل سیمونز، یکی از مؤسسین برند موسیقی Def Jam و تقریبا یک میلیاردر می گوید، ” اگر 15 فرد پولدار می شناسم، 13 آدم غمگین می شناسم.” بافت نیز معتقد است که پول به جای بازسازی افراد فقط ویژگی های بنیادین آن ها را نمایان می کند: اگر آن ها قبل از داشتن پول آدم های بدی بودند، الان آدم های بدی با یک میلیارد دلار پول هستند افراد ثروتمند و آن هایی که سعی در پولدار شدن دارند باید به طور مدام خانواده و روابط خود را برای رسیدن به اهداف خود فدا کنند. جاستین ماسک بر این عقیده است که موفقیت مفرط از یک شخصیت مفرط بر می آید و خوشبختی کم و بیش موضوع جانبی است.
 • آمارهای می توانند گول زننده باشند. در حالی که شانس میلیاردر شدن تا 2050 (1 در 91000) به نظر بهتر از بردن لاتری ( 1 در 175.223.510)، رئیس جمهور آمریکا شدن (1 در 10.000.000) یا هدف رعد و برق قرار گرفتن (1 در 700.000) می باشد، رسیدن به آن سطح از دارایی ارتباط مستقیم با تعداد و کفیت ایده های خوبی دارد که شما به کار میگیرید. به عبار دیگر، موفقیت نیاز به انگیزه، تعهد، و سخت کوشی به علاوه مقدار زیادی شانس دارد.

آیا شما انگیزه ثروتمند شدن را دارید؟ برای رسیدن به آن نقطه چه کاری انجام می دهید؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)