ارز چیست؟

  • توسط pooladmin
  • 30/06/2020
  • 0

ارز روشی برای مبادله کالاها و خدمات است. به طور خلاصه، پولی است که به صورت کاغذ یا سکه، معمولاً توسط دولت صادر می شود و عموماً به عنوان روشی برای پرداخت، به عنوان یک چیز ارزشمند پذیرفته می شود.ارز یکی از اصلی ترین روشهای مبادله در دنیای مدرن است، که از مدتها پیش به عنوان وسیله ای برای تجارت کالا و خدمات جایگزین روش مبادله کالا به کالا شده است.

در قرن بیست و یکم، ارز مجازی، شکل جدیدی از ارز، وارد واژگان شده است. ارزهای مجازی مانند بیت کوین فاقد وجود فیزیکی یا پشتوانه دولتی هستند و به صورت الکترونیکی معامله و ذخیره می شوند.

مفهوم ارز

به روایتی ارز حداقل ۳۰۰۰ سال است که مورد استفاده قرار گرفته است. این امر ثابت شده که پول، معمولاً به شکل سکه، برای تسهیل تجارت دربین قاره ها بسیار مهم است.

نکات کلیدی

به طور کلی ارز به عنوان نوعی پرداخت پذیرفته شده است، که معمولاً توسط دولت صادر می شود و در حوزه صلاحیت آن پخش می شود.
ارزش هر ارز در رابطه با سایر ارزها دائماً در حال نوسان است. بازار مبادله ارز به عنوان ابزاری برای سودآوری از این نوسانات می باشد.

بسیاری از کشورها دلار آمریکا را برای پرداخت می پذیرند، در حالی که برخی دیگر ارزش پول خود را مستقیماً با دلار آمریکا می سنجند.
ویژگی مهم پول مدرن این است که به خودی خود بی ارزش است. یعنی اینها تکه های کاغذی هستند که به جای سکه های ساخته شده از طلا، نقره یا برنز، به کار می روند. مفهوم استفاده از كاغذ به عنوان ارز به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد در چین برمی گردد، اما مدت زیادی زمان برد تا مردم بتوانند یك تکه كاغذ را به ازای چیزی با ارزش بپذیرند. ارزهای مدرن در پولهای مختلف به صورت کاغذی صادر می شوند و همچنین دارای کسری به صورت سکه می باشند.

درباره ارزهای ملی

بر اساس worldAtlas.com, صد و هشتاد ارز ملی توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است که در حال حاضر در گردش می باشند. ۶۶ کشور دیگر یا از دلار آمریکا استفاده می کنند و یا ارزهای خود را مستقیماً با دلار مبادله می کنند.
بیشتر کشورها ارزهای خود را صادر می کنند. به عنوان مثال، پول رسمی سوئیس فرانک سوئیس و ژاپن ین است. یورو یک استثنا است که توسط بیشتر کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا، مورد استفاده قرار می گیرد.
برخی کشورها علاوه بر ارزهای خود، دلار آمریکا را به عنوان مبادله قانونی قبول می کنند. کاستاریکا، السالوادور و اکوادور همگی دلارهای آمریکا را می پذیرند. مدتی پس از تأسیس وزارت خزانه آمریكا در سال ۱۷۹۲، آمریکایی ها همچنان به استفاده از سكه های اسپانیایی ادامه دادند زیرا سنگین تر بودند و احتمالاً احساس می كردند كه ارزش بیشتری دارند.
همچنین ارزهای محدود مانند بلیط هواپیمایی و کارتهای اعتباری و دلارهای دیزنی نیز وجود دارند. اینها توسط شرکتها صادر شده و فقط برای پرداخت هزینه محصولات و خدماتی که به آنها گره خورده است، استفاده می شوند.

معاملات ارزی

ارزش فعلی نرخ هر ارزی در ازای ارز دیگر است. این نرخ با توجه به جریانات اقتصادی و سیاسی به طور مداوم در نوسان است.
این نوسانات بازار معاملاتی ارزی را ایجاد می کند. بازار ارز که این معاملات در آن انجام می شود یکی از بزرگترین بازارهای جهان با حجم متراکم است. تمامی این معاملات دارای حجم زیادی هستند، حداقل مقدار ۱۰۰.۰۰ دلار . بیشتر دلالان ارزی سرمایه گذارهای حرفه ای هستند که برای خودشان یا برای مشتریانشان از جمله بانک ها و شرکت های بزرگ سرمایه گذاری می کنند.
بازار ارز یا فارکس هیچ آدرس فیزیکی ندارد. تجارت کاملاً الکترونیکی است و برای معامله گران در ۲۴ ساعت روز در هر منطقه زمانی انجام می شود.

تبدیل ارز

برای بسیاری از ما، معاملات ارزی بیشتر در هنگام مسافرت در یک کیوسک فرودگاه یا یک بانک انجام می شود.حامیان مصرف کننده ارز بر این باورند که مسافران با تبادل وجه نقد در یک بانک یا یک دستگاه خودپرداز درون شبکه ای، بهترین ارزش را کسب می کنند. چرا که ممکن است گزینه های دیگر هزینه های بالاتر و نرخ ارز کمتر را ارائه دهند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)