شهرت ایلان ماسک از کجا آمده است

  • توسط توماج آبرین
  • 03/05/2019
  • 0
ایلان ماسک

 

کارآفرین رویایی ایلان ماسک ، بنیان گذار (PayPal (PYPL ، موتور های تسلا (TSLA) ، سولارسیتی (SCTY) و بنیان گذار هوافضای SpaceX است. موفقیت حیرت انگیز او ، مقایسه ی ماسک با استیو جابز، هووارد هیوز، هنری فورد و بیل گیتس را افزایش داده است. در دوره کودکی سختی که داشت ، اخلاق کاری ثابت و دیدگاه معین و سرسختانه ای را پیش برد (معروف است که او 80 تا 100 ساعت در هفته کار می کرده است).

در 7ام سپتامبر 2018 ، در حالیکه ایلان ماسک برای یک پادکست مصاحبه می کرد، در حال کشیدن ماریجوانا ظاهر شد. همراه با خروج رئیس تسلا و مسئول ارشد حسابداری از منابع انسانی ، افت سهام تا 9 درصد در تجارت رو به رو شد. این تنها خبری علاوه بر رشته ای دیگر از خبرهای بد برای شرکت ، شامل دادخواهی سهام داران علیه ماسک و شرکت بخاطر توئیت ننگینش در 7 آگوست بود. ایلان ماسک توئیت کرده بود که در نظر دارد تا تسلا را خصوصی سازی کند. شرکت بعدها علیه این حرکت تصمیم گیری کرد.

در اینجا نگاهی به زندگی نامه و تحصیلات ایلان ماسک، ورای رشته شرکت هایی که صنعت های مختلف را مختل کردند ، خواهیم داشت.

سابقه ی خانوادگی و جوانی ایلان ماسک در آفریقای جنوبی

ایلان ماسک در سال 1971 در پریتوریا در یکی از سه شهر بزرگ آفریقای جنوبی به دنیا آمد. پدرش یک مهندس و مادرش مدل و متخصص تغذیه بود. ایلان ماسک ، فرزند ارشد در خانواده ای بلند پرواز بود. برادرش کیمبال ماسک، سرمایه دار و دغدغه اش محیط زیست بود. خواهرش توسکا ماسک، تهیه کننده و کارگردان برنده ی جایزه بود.

پس از آنکه والدینش در نه سالگی از هم جدا شدند ، ایلان ماسک عمدتا با پدرش زندگی می کرد. ایلان ماسک مدرسه را یک سال زودتر شروع کرد، در مدرسه ی خصوصی و مقدماتی خانه ی Waterkloof  شرکت کرد و سپس از دبیرستان پسران پریتوریا فارغ التحصیل شد. ایلان ماسک درس تغذیه خواند و یکی از طرفداران مشتاق کُمیک بود. به عنوان یک شخص درس خوان و هوشمند در مدرسه اذیت می شد ودر کنار زندگی اجتماعی اش به خواندن کتاب هایش مشغول می شد.

در 10 سالگی ایلان ماسک با کامپیوتر های کومودور VIC-20 آشنا شد. او به سرعت برنامه نویسی را آموخت و در سن 12 سالگی یک بازی تحت عنوان Blaster to Spectravideo را به قیمت 500 دلار فروخت.

به گفته ی فردی، در آن زمان ، ایلان ماسک به همراه برادرش قصد داشتند تا یک کلوپ بازی های ویدئویی در نزدیکی مدرسه شان باز کنند. در نهایت والدینشان جلوی این کار را گرفتند. اما ظاهرا تنها چیزی که جلوی آن ها را گرفت نیاز به یک مجوز شهری بود که توسط یک فرد بزرگسال باید استفاده می شد.

مهاجرت به کانادا

از طریق تابعیت مادر کانادایی اش ، ایلان ماسک در سن 17 سالگی حق شهروندی دریافت کرد و به کانادا رفت. با این کار، توانست از خدمات اجباری در ارتش آفریقای جنوبی اجتناب کند. در 19 سالگی، ایلان ماسک وارد دانشگاه کوئین در کینگستون، اونتاریو، شد که دو سال را در آنجا سپری کرد. در آنجا با همسر آینده اش جاستین ماسک آشنا شد، کسی که از او صاحب شش فرزند شد.

ایلان ماسک

مهاجرت به آمریکا

در سال 1992، ایلان ماسک از دانشگاه پنسیلوانیا بورس تحصیلی دریافت کرد و به آمریکا مهاجرت کرد. در پنسیلوانیا مدرک کارشناسی فیزیک دریافت کرد و یک سال دیگر در آنجا بود تا مدرک کارشناسی اقتصاد بگیرد.

سپس به کالیفرنیا رفت تا در دانشکده ی استنفورد ، مدرک فیزیک کاربردی را در مقطع دکترا دریافت کند اما تنها پس از دو روز حضور در شرکت سرمایه گذاری دات کام برنامه ی تحصیل در مقطع دکترا را رها کرد. در سن 24 سالگی، ایلان ماسک و برادرش کیمبال ماسک ، زیپ 2، اولین شرکت ایلان ماسک را که ارائه دهنده ی روش های پلتفرم اینترنت برای شرکت های رسانه ای بود را راه اندازی کردند. زیپ 2 قادر بود تا قراردادهایی با شرکت هایی مانند نیویورک تایمز و شیکاگو تریبون امضا کند. در سال 1999،‌ شرکت کامپیوتری کامپک ، زیپ 2 را به قیمت 307 میلیون دلار نقد و 34 میلیون دلار سهام خرید.

بعد ها ماسک از درآمد زیپ 2 برای ایجاد X.com استفاده کرد که بوسیله ی آن قصد داشت آینده ی بانک داری را شکل دهد. X با شرکتی به نام Confinity ادغام شد و شرکت حاصل با نام PayPal معروف شد. سپس ماسک پیش از آنکه شرکت توسط eBay خریداری شود آن را ترک کرد.

پس از آنکه PayPal منحل شد، ماسک برای بودجه ی ماشین الکترونیکی به نام تسلا کمک مالی کرد. احتمالا باقیش را می دانید.

حرف آخر

علاقه ابتدایی او به خواندن فلسفه، داستان علمی و رمان های فانتزی در حس آرمان گرایی و دغدغه اش برای پیشرفت انسان منعکس شده است. او قصد دارد تا در بخش هایی که برای آینده ی ما حیاتی است، بخصوص اینترنت،‌ انتقال به منابع انرژی تجدید پذیر و استعمار فضا که در آن شناخته شده است، کار کند. با کار کردن بر PayPal، موتور های تسلا،‌ سولارسیتی، و فضای X ، منتقدان را به چالش کشید و در این سه مرز بندی، پیشرفت هایی ایجاد کرد (4 زندگی واقعی تونی استارکز را نیز ببینید).

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)